MOLDAVI – Gjykata Kushtetuese pezullon presidentin Dodon

KISHINJEV, 24 shtator /ATSH-DPA/ – Gjykata Kushtetuese e Moldavisë ka pezulluar presidentin Igor Dodon nga detyra, sepse ai nuk arriti të miratojë asnjë kandidat të paraqitur nga kryeministri për të emëruar dy ministra, theksoi një përfaqësues i gjykatës duke refuzuar të japë një arsye.

Ndërkohë, Dodoni ka premtuar se do të vendoste marëdhënie të mira me MosKën dhe shpesh është ndeshur me zyrtarë të tjerë të lartë të vendosur në integrimin drejt Bashkimit Europian.

Me pezullimin e Dodonit, kryetari i parlamentit do të përmbushë përkohësisht rolin e presidentit dhe të emërojë dy ministrat./   /os/ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.