ITALI – Arrestohet një prej bosëve të ”Ndrangheta”-s

ROMË, 6 prill /ATSH-DPA/ – Një prej bosëve të ”Ndrangheta”-s, mafias kalabreze, i cili ndodhej në arrati që prej vitit 2016, u arrestua në Kalabri, njoftoi sot policia italiane.

”Giuseppe Pelle, 57 vjeç, u gjet gjatë natës në një shtëpi në Kondofuri, qytet i vogël pranë maleve Aspromonte”, shtoi policia italiane.

“Ky është një arrestim i rëndësishëm pasi Pelle ishte mes atyre që morën vendime strategjike për ‘Ndrangheta’-n”, deklaroi prokurori Gaetano Paci.

Pelle duhet të vuajë dënimin prej më shumë se dy vitesh, pasi u shpall fajtor për anëtarësim në organizatë mafioze dhe zhvatje.

”Ndrangheta” është aktualisht grupi më i fuqishëm mafioz në botë duke ia kaluar edhe mafias siçiliane ”Cosa Nostra”.

Ajo është kontrabanduesja më e madhe e kokainës në Europë./ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.