Ballina Etiketimet Varferi

Etiketim: varferi

Rindërtimi impakt në rimëkëmbjen ekonomike/ BB: Paketat financiare të qeverisë, ndikuan...

TIRANË, 31 mars/ATSH/ Masat e ndërmarra nga qeveria për të mbështetur qytetarët dhe biznesin që u goditën në situatën e krijuar nga pandemia e...

Basha: Mungesa e ndihmës rriti varfërinë dhe pamundësinë për shumicën

TIRANË, 16 dhjetor /ATSH/ Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha deklaroi sot se mungesa e ndihmës gjatë pandemisë rriti varfërinë. Sipas tij, është koha për...

FOKUS – Recesioni historik nga COVID-19 rrezikon të dyfishojë varfërinë ekstreme...

LONDËR, 9 dhjetor /ATSH-AFP/ - Recesioni historik i shkaktuar nga pandemia e COVID-19 mund të dyfishojë varfërinë ekstreme në Britaninë e Madhe në dy...

GJENEVË – ILO: Shpenzime sociale kundër varfërisë në rritje

GJENEVË, 19 tetor /ATSH-AA/ - Organizata Ndërkombëtare e Punës (ILO) bëri sot thirrje për shpenzime të qëndrueshme sociale dhe ndryshime të tjera për t'iu...

UASHINGTON – BB: Pandemia ka shtuar numrin e personave në varfëri...

UASHINGTON, 7 tetor /ATSH-AFP/ - Midis 88 dhe 115 milionë persona shtesë do të jetojnë vetëm me 1,90 dollarë në ditë, më pak se...

SHBA – Gates: Pandemia bllokoi luftën kundër varfërisë

NJU JORK, 15 shtator /ATSH-DPA/ - Pandemia e koronavirusit ka bllokuar 20 vjet përparim në luftën kundër varfërisë dhe sëmundjeve, sipas bashkëthemeluesit të Microsoft,...

FRANCË – INSEE: 9,3 milionë të varfër në vitin 2018 

PARIS, 9 shtator/ATSH-AFP/ - Në vitin 2018 Franca regjistroi rreth 9,3 milionë persona të konsideruar të varfër, ose 14,8% të popullsisë, sipas shifrave përfundimtare të...

SHBA – Malpass: 100 milionë persona në varfëri ekstreme 

UASHINGTON, 20 gusht /ATSH-AFP/ - Kriza e pandemisë së COVID-19 mund të ketë shtyrë 100 milionë persona në varfëri ekstreme në të gjithë botën,...

LIBAN – OKB: Më shumë se gjysma e popullatës në varfëri...

BEJRUT, 19 gusht /ATSH-AFP/ - Më shumë se gjysma e popullsisë në Liban është në varfëri të plotë, në sfondin e një krize ekonomike...

FOKUS – BB: AfCFTA mund të shpëtojë 30 milionë persona nga...

CAPE TOWN, 27 korrik /ATSH-DPA/ - Një zonë e tregtisë së lirë në Afrikë mund të shpëtojë rreth 30 milionë persona nga varfëria ekstreme...

TË RASTËSISHME

LAJME TË TJERA