Ballina Etiketimet Shpende

Etiketim: shpende

Rezultatet e censusit të shpendëve të ujit për qarqet Vlorë, Gjirokastër...

TIRANË, 19 janar/ATSH/  Në datat 15 dhe 16 janar, nëpërmjet bashkëpunimit midis Shoqatës së Ruajtjes dhe Mbrojtjes së Mjedisit Natyror në Shqipëri (PPNEA), qendrës...

Censi i shpendëve për të 6-in vit/ Klosi: Penalitete të forta...

TIRANË, 15 janar/ATSH/ Për të 6-in vit rresht Agjencia Kombëtare e Zonave të Mbrojtura, në bashkëpunim të ngushtë me ekspertë, organizata jofitimprurëse mjedisore dhe...

Divjakë, unazim i shpendëve përpara se të lihen të lirë pas...

TIRANË, 31 tetor/ATSH/ Të gjihë shpendët e egra që marrin trajtim në qendrën shqiptare të Unazimit të Shpendëve unazohen përpara se të lihen të...

FOTO/ Rosa e Detit të Veriut, shpendi dimërues i rrallë në...

TIRANË, 15 shtator/ATSH/ Rosa e Detit të Veriut (Somateria mollisima) është një prej llojeve pjesë e listës së shpendëve të Shqipërisë, për të cilin...

Foto/Gjendet kolonia e re e dallëndyshes së detit në Divjakë-Karavasta

TIRANË, 18 korrik/ATSH/ Një koloni e re e dallëndyshes së detit ‘Glareola pratincola’ është gjetur nga vullnetarët gjatë ditëve të fundit, në skaj të...

FOTO/ Vjosë-Nartë, një ndër zonat më të rëndësishme në Shqipëri për...

TIRANË, 4 qershor/ATSH/ Gjatë ditëve të fundit, Shoqata Ornitologjike e Shqipërisë (AOS) punoi me intensitet për të sjellë të dhëna mbi shpendët e ujit...

Krilla me çafkë, shpendi më i ri në Parkun Kombëtar Divjakë-Karavasta

TIRANË, 19 maj/ATSH/ Një lloj i ri shpendi për Shqipërinë, krilla me çafkë apo zonja krillë (Anthropoides virgo), u vrojtua ditët e fundit pranë...

FOTO/ Unazohen mbi 100 shpendë në rezervatin natyror “Kune-Vain” në Lezhë

TIRANË, 12 tetor/ATSH/- Mbi 100 shpendë që përfaqësojnë afro 15 specie te ndryshme në zonën e Tales, pjesë e rezervatit natyror të menaxhuar “Kune-Vain”,...

Zvërnec/ Birdwatching, turistë vendas e të huaj njihen me shpendët e...

TIRANË, 20 shtator/ATSH/ 100 turistë vendas dhe të huaj vizituan monumentin e natyrës “Ishulli i Zvërnecit”, pjesë e peizazhit të mbrojtur “Vjosë-Nartë”. Drejtori i Administratës...

STUDIM – Poli i Veriut jo më strehë e sigurt për...

ANKARA, 11 nëntor /ATSH-AA/ - Rajoni i Arktikut nuk është më një port i sigurt për shpendët, sipas një studimi. Gjatë hulumtimit, rezultatet e të...

TË RASTËSISHME

LAJME TË TJERA