Ballina Etiketimet Shkenca

Etiketim: shkenca

FOKUS – Teste revolucionare antitrupash për zbulimin e varianteve

ABERDIN, 15 qershor /ATSH-DPA/ - Shkencëtarët kanë zhvilluar teste "novatore" të antitrupave që mund të zbulojnë nëse njerëzit kanë qenë të ekspozuar ndaj varianteve...

Tre të mëdhenjtë e letërsisë shqipe në një protokoll bashkëpunimi të...

TIRANË, 24 mars/ATSH/ Akademiku Pëllumb Xhufi, kryetar i Seksionit të Shkencave Shoqërore dhe Albanologjike (SSHSHA) dhe Alda Bardhyli, drejtoreshë e Qendrës Kombëtare të Librit...

Forumi shkencor për pandeminë COVID-19/ Gjinushi: Kjo sfidë ndryshoi rrënjësisht raportet...

TIRANË, 28 tetor/ATSH/ Akademia e Shkencave organizoi sot forumin shkencor për pandeminë COVID-19 dhe përballimin e saj në Shqipëri dhe në botë. Kjo konferencë zhvillohet...

MJEKESI/ Për vaksinën e koronavirusit është i nevojshëm një projekt global

GJENEVE, 26 mars /ATSH- ANSA/ - Vaksina e koronavirusit kërkon një përpjekje të krahasueshme me Projektin Manhattan, projektin që çoi në bombën atomike dhe...

MJEKESI – Çfarë thotë shkenca për ”Favipiravirin”, ilaçin japonez kundër COVID-19

ROME, 25 mars /ATSH-/ - Eshtë e kuptueshme që në këtë moment të përhapjes së madhe të epidemisë së koronavirusit e karakterizuar nga një...

TEKNOLOGJI – Robotët po mësojnë të shtrojnë tavolinat si njerëzit

MASACUSETS, 13 mars /ATSH-ANSA/ - Robotët mund të mësojnë të kryejnë detyra nga më të ndryshmet, siç është vendosja e pjatave dhe shtrimi i...

KINË – Xi: Shkenca dhe teknologjia armët më të fuqishme të...

PEKIN, 3 mars /ATSH-ANSA/ - Presidenti kinez, Xi Jinping theksoi nevojën për të ecur përpara me kërkimet shkencore mbi sëmundjen e re  të COVID-19...

MJEKËSI – Përpjekje për zero raste me SIDA te të rinjtë

GJENEVË, 2 dhjetor /ATSH-ANSA/ - Virusi HIV nuk është mposhtur ende. Rreth 36 vjet pas zbulimit të tij, tani kemi terapi më të fuqishme...

HAPËSIRË – Zbulohet ”dera” e kometave

TEKSAS, 24 shtator /ATSH-ANSA/ - Zbulohet ''dera'' e kometave. Ajo ndodhet përtej orbitës së Neptunit dhe është kalimi për depërtimin në pjesën e brendshme...

Punësimi i ekselentëve/ Publikohen vendet e lira në bazë të llojit...

TIRANË, 12 shtator/ATSH/ Departamenti i Administratës Publike ka publikuar sot vendet e lira në administratë në bazë të llojit të diplomës për punësimin e...

TË RASTËSISHME

LAJME TË TJERA