Ballina Etiketimet Orban

Etiketim: orban

HUNGARI – Zgjidhet kreu i diskutueshëm i Gjykatës së Lartë

BUDAPEST, 20 tetor /ATSH-DPA/- Ligjvënësit hungarezë zgjodhën Andras Varga, besnik i kryeministrit Viktor Orban, si presidenti të ri të Gjykatës së Lartë. Varga, i cili...

BRUKSEL – Orban: KE të ndalojë migrantët

BRUKSEL, 24 shtator /ATSH-DPA/ - Tre udhëheqës europianë, kryeministrat e Republikës Çeke, Hungarisë dhe Polonisë, vunë në pikëpyetje sot strategjinë e shumëpritur të migrimit,...

RUMANI  – Zgjedhjet legjislative caktohen më 6 dhjetor

BUKURESHT, 3 shtator /ATSH-AFP/ - Zgjedhjet legjislative do të mbahen më 6 dhjetor, njoftoi sot kryeministri liberal Ludovic Orban, pavarësisht shqetësimeve në lidhje me...

RUMANI – Qeveria premton 100 miliardë euro ndihmë për ekonominë

BUKURESHT, 1 korrik /ATSH-AFP/ - Qeveria liberale rumune premtoi sot investime prej 100 miliardë eurosh deri në vitin 2030 për të ndihmuar ekonominë e...

BRUKSEL – Von der Leyen e shqetësuar nga masat e urgjencës...

BRUKSEL, 2 prill /ATSH-AFP/ - Presidentja e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen u shpreh e shqetësuar nga situata në Hungari pas miratimit të...

HUNGARI – BE: Monitorojmë situatën politike në Hungari

BUDAPEST, 31 mars /ATSH-ANSA/ - BE do të analizojë ligjin e "emergjencës koronavirus" në Hungari dhe do të monitorojë nga afër zbatimin e tij...

HUNGARI – Qeveria e Orban merr pushtete të palimituara në luftën...

BUDAPEST, 30 mars /ATSH-AFP/ - Parlamenti hungarez miratoi sot një projktligj që mundëson për qeverinë e Viktor Orban të marrë të gjitha pushtetet, në...

RUMANI – Orban fiton besimin për krijimin e qeverisë së re

BUKURESHT, 15 mars /ATSH-ANSA/ - Parlamenti i Rumanisë votoi besimin për qeverinë e re të Ludovic Orban, duke i dhënë fund një krize politike...

RUMANI – Presidenti ringarkon kryeministrin Orban për formimin e një qeveri...

BUKURESHT, 6 shkurt /ATSH-AFP/ - Presidenti rumun, Klaus Iohannis njoftoi sot se i kishte besuar detyrën, për të formuar një qeveri të re, kryeministrit...

RUMANI – Parlamenti rrëzon qeverinë liberale të Orbanit

BUKURESHT, 5 shkurt /ATSH-AFP/- Parlamenti rrëzoi sot qeverinë liberale të Ludovic Orban, në detyrë për më pak se tre muaj, duke i hapur kështu...

TË RASTËSISHME

LAJME TË TJERA