Ballina Etiketimet Mjekesi

Etiketim: mjekesi

Një universitet amerikan zbulon antitrupa efikasë kundër virusit COVID-19

PENSILVANIA, 16 shtator /ATSH-AA/- Shkencëtarët në shtetin e Pensilvanisë të SHBA-së kanë arritur të izolojnë molekulën më të vogël biologjike deri më tani që...

Mjekët e familjes kryen 3,2 milionë konsulta në 7-mujorin e parë...

TIRANË, 15 shtator /ATSH/ Në 7-mujorin e parë të këtij viti, mjekët e familjes kryen 3,2 milionë konsulta në të gjithë vendin. Sipas shifrave të...

FRANCË – Pas krizës së COVID-19, plan historik për spitalet

PARIS, 13 korrik /ATSH-AFP/ - Qeveria dhe sindikatat franceze nënshkruan sot, pas shtatë javëve negociatash, një sërë marrëveshjesh prej tetë miliardë eurosh për personelin...

FOKUS – Sektori shëndetësor britanik kërkon përgatitje për një valë të...

LONDËR, 24 qershor /ATSH-AFP/ - Profesionistët e shëndetësisë i kërkuan klasës politike britanike që të përgatisë Britaninë e Madhe për rrezikun e vërtetë të...

OBSH: Deksametazoni nuk duhet të merret për të parandaluar Covid-19 ose...

GJENEVE, 24 qershor /ATSH-ANSA/ - Deksametazoni nuk duhet të merret për të parandaluar Covid-19 ose për të trajtuar simptoma të buta, deklaroi Organizata Botërore...

SHËNDETËSI – Ushtrimet fizike rrisin imunitetin e trupit edhe te të...

ROMË, 8 qershor /ATSH-ANSA/ - Ushtrimet, qofshin të pa sforcuara, janë të mira për trupin e të gjithëve, sidomos për të moshuarit, pasi zvogëlon...

MJEKËSI – Dy ndërprerje molekulare parandalojnë procesin infektues të SARS-CoV-2

KALIFORNI, 3 qershor /ATSH-ANSA/ - Parandalim i procesit infektues të SARS-CoV-2 duke bllokuar dy molekula që ndërthuren me njëra-tjetrën (proteaza), të pranishme në qelizat...

MJEKËSI – Matematika ndihmon në riparimin e zemrës së sëmurë

MILANO, 21 maj /ATSH-ANSA/ - Për të riparuar një zemër të sëmurë ju duhet të keni numrat e duhur. Modelet matematikore të projektit iHeart të...

118 kompani të përfshira për një vaksinë antiCOVID-19

UASHINGTON, 20 maj /ATSH-ANSA/ - Ishte eksperimenti i parë që filloi te njerëzit, ai i kompanisë amerikane ''Moderna'' dhe tani vaksina e saj, e...

GJENEVË – OBSH: Pandemia tregoi sa të rëndësishëm janë infermierët

GJENEVË, 18 maj /ATSH-ANSA/ - Pandemia na tregoi se sa shumë të rëndësishëm janë punonjësit e kujdesit shëndetësor, deklaroi drejtori i përgjithshëm i OBSH-së,...

TË RASTËSISHME

LAJME TË TJERA