Ballina Etiketimet Konflikt

Etiketim: konflikt

VATIKAN – Papa Françesku: I keqardhur për armëpushimin e brishtë azero-armen

VATIKAN, 11 tetor /ATSH-AFP/ - Papa Françesku shprehu keqardhjen sot për një armëpushim shumë të brishtë në luftimet midis forcave armene të territorit separatist...

FOKUS – NATO: Gati për mekanizmin e zgjidhjes së konfliktit greko-turk

ATHINË, 6 tetor /ATSH-AFP/ - NATO u shpreh sot e gatshme për të zhvilluar mekanizmin e zgjidhjes së konflikteve në marrëdhëniet greko-turke, ndërkohë që...

BRUKSEL – Merkel: Zgjidhje diplomatike për konfliktin në Mesdheun Lindor

BRUKSEL, 1 tetor /ATSH-DPA/ - Kancelarja gjermane, Angela Merkel përsëriti këmbënguljen e saj për një zgjidhje diplomatike të konfliktit në Mesdheun lindor midis Turqisë,...

Kryesia shqiptare e OSBE-së takim special për konfliktin Azerbajxhan-Armeni

VJENË, 30 shtator /ATSH/ - Një takim i posaçëm i Këshillit të Përhershëm të OSBE-së mbi zhvillimet për konfliktin në Nagorni-Karabah u zhvillua dje...

ATHINË – Pompeo: Zgjidhje paqësore e konfliktit Turqi-Greqi

ATHINË, 28 shtator /ATSH-DPA/ - Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo iu bashkua sot homologut të tij grek në thirrjen për një zgjidhje paqësore...

BRUKSEL – BE: E papranueshme çdo ndërhyrje e jashtme në konfliktin...

BRUKSEL, 28 shtator /ATSH-AFP/ - Përshkallëzimi i luftimeve në Nagorni-Karabah është shumë shqetësues dhe çdo ndërhyrje e jashtme është e papranueshme, deklaroi sot zëdhënëi...

FOKUS – Cila është origjina e konfliktit azero-armen?

BERLIN, 27 shtator /ATSH-DPA/ - Një konflikt prej disa dekadash midis Armenisë dhe Azerbajxhanit fqinj për rajonin e Nagorni-Karabahut u rindez sot, pasi të...

FOKUS – Azerbajxhani dhe Armenia në prag të luftës

JEREVAN, 27 shtator /ATSH-AFP/ - Armenia dhe Azerbajxhani ndodhen në prag të luftës, ndërsa përleshje vdekjeprurëse kanë shpërthyer midis forcave azere dhe rajonit të...

BRUKSEL – BE zgjat sanksionet në lidhje me konfliktin në Ukrainë

BRUKSEL, 10 shtator /ATSH-AFP/ - Bashkimi Europian zgjati me gjashtë muaj sanksionet kundër zyrtarëve rusë dhe ukrainas për përfshirjen e tyre të pretenduar në...

GJERMANI – Merkel: Nuk mund të jemi indiferentë ndaj konfliktit greko-turk 

BERLIN, 28 gusht /ATSH-DPA/ - Kancelarja gjermane Angela Merkel u shpreh sot se është me rëndësi që të zgjidhet mosmarrëveshja territoriale në Mesdhe midis...

TË RASTËSISHME

LAJME TË TJERA