Ballina Etiketimet Co2

Etiketim: co2

COVID-19 – Rënie rekord e CO2 në 2020

PARIS, 12 dhjetor /ATSH-AFP/ - Emetimet e CO2 me origjinë fosile kanë regjistruar një rënie rekord prej 7% në vitin 2020, të lidhura me...

BRUKSEL – BE: Reduktim 55% të emetimeve të CO2 deri në...

BRUKSEL, 11 dhjetor /ATSH-AFP/ - Njëzet e shtatë vendet e Bashkimit Europian arritën sot, në përfundim të një nate të gjatë negociatash, një marrëveshje...

WMO: Pandemia nuk ka sjellë lehtësim të gazrave serrë

GJENEVË, 23 nëntor /ATSH-DPA/ - Nivelet e dyoksidit të karbonit në atmosferë kanë vazhduar të rriten këtë vit edhe kur pandemia e koronavirusit po...

Pandemia uli 8,8 % emetimet e CO2-it

POSTDAM, 14 tetor /ATSH-DPA/ - Kufizimet e lidhura me pandeminë e koronavirusit çuan në një rënie prej 8,8% në të gjithë botën të emisioneve...

MJEKESI – Ekspertët: Fjetja herët zvogëlon emetimin e karbonit

STAMBOLL, 14 prill /ATSH-AA/- Ekspertët e energjisë thonë se nëse do të flinim dy orë më herët, do të mbanim më shumë se 4...

MJEDIS – Pemë “ekstra larxh” brenda vitit 2100 për shkak të...

BERCELONË, 19 gusht /ATSH-ANSA/ - Sasia në rritje e dyoksidit të karbonit mund të bëjë që pemët të shndërrohen në “ekstra larxh” brenda vitit...

MJEDIS – Në Islandë, CO2 shndërrohet në shkëmb për pastrimin e...

REJKJAVIK, 8 maj /ATSH-AFP/ - Në zemër të vullkaneve në Islandë, alkimistët e shekullit të XXI po transformojnë dioksidin e karbonit në shkëmb, përgjegjësi...

STUDIM – Automjetet elektrike po aq ndotëse sa ato diesel

MYNIH, 20 prill /ATSH-DPA/ - Një studim gjerman ka vënë në dyshim mbrojtjen e mjedisit nga automjetet elektrike, duke thënë se ato vetëm ndihmojnë...

BRUKSEL – BE: Kamionët duhet të reduktojnë prodhimin e CO2 me...

BRUKSEL, 18 prill /ATSH-AFP/ - Mjetet e tonazhit të rëndë dhe kamionët e rinj në Bashkimin europian do të detyrohen të reduktojnë me 30%...

TEKNOLOGJI – BM shndërron plastikën në hidrogjen

LONDËR, 12 prill /ATSH-AA/ -  Kompania për përpunimin e mbeturinave ''Peel Environmental'' dhe furnizuesi me energji nga mbeturinat ''Waste2Tricity'', po bashkojnë forcat në projektin...

TË RASTËSISHME

LAJME TË TJERA