Ballina Etiketimet Arkeologji

Etiketim: arkeologji

ARKEOLOGJI – Zbulohen në deltën e Nilit varre mbi 5000-vjeçare

KAJRO, 23 janar /ATSH-DPA/ - Arkeologët kanë zbuluar varre antike egjiptiane në rajonin e deltës së lumit Nil, ku mendohet si disa prej tyre...

ARKEOLOGJI – Zbulohet faltorja mijëravjeçare peruane

LIMA, 22 dhjetor /ATSH-AFP/ - Arkeologët kanë zbuluar në veri të Perusë një faltore që daton më shumë se 1 000 vite, ku gjendeshin...

ARKEOLOGJI – Zbulohet në Egjipt një varr mbi 4400-vjeçar

KAJRO,  dhjetor /ATSH-AFP/ - Varri i një prifti që është më i vjetër se sa 4400 vite u zbulua në zonën e Sakara, pranë...

ARKEOLOGJI – Pllaka e argjilës me vargjet e Homerit ndër 10...

ATHINË, 13 dhjetor /ATSH-ANA/ - Një pllakë prej argjile me 13 vargje të “Odisesë” së Homerit, që u gjet në Olimpin antik në korrik,...

ARKEOLOGJI – Një shpatë vikingësh gjendet në Turqi

ANKARA, 21 nëntor /ATSH-AA/ - Arkeologët turq kanë zbuluar një shpatë që daton para 1 000 vitesh, gjatë kërkimeve në qytetin e lashtë Patara,...

ARKEOLOGJI – Zbulohet mbishkrimi ”Jeruzalem” në një gur mijëvjeçar

TEL AVIV, 9 tetor /ATSH-DPA/ - Një shkrim i rrallë me shkronja hebraike i emrit të Jeruzalemit, i gdhendur në një gur cilindrik, u...

Siti arekologjik i Dresnikut, në Kosovë, do të kthehet në pikë...

  PRISHTINË, 13 gusht/ATSH/- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi, vizitoi sot sitin e Dresnikut, në Klinë, ku po bëhen gërmime arkeologjike nga...

ARKEOLOGJI – Zbulohet një vath ari 2 200-vjeçar

JERUZALEM, 8 gusht /ATSH-AFP/ - Arkeologët izraelitë kanë zbuluar sot një vath prej ari që datonte që prej 2 200 vitesh dhe përfaqësonte kokën...

ARKEOLOGJI – Zbulohet tempulli helenistik 2 100-vjeçar

NIGDE, 28 korrik /ATSH-AA) - Një tempull i epokës helenistike që daton prej më shumë se dy mijë vitesh është zbuluar së fundmi gjatë...

“The Times”: Shqipëria thesari i fundit nënujor i Mesdheut

TIRANË, 8 korrik /ATSH/ - Të paeksploruara prej dekadash, ujërat e Shqipërisë janë të mbushura me artefakte dhe janë duke u zhvilluar përpjekje për...

TË RASTËSISHME

LAJME TË TJERA