FOKUS – Mindfulness terapia kundër ankthit dhe stresit

LONDËR, 6 prill /ATSH/ – Mindfulness është një gjendje shpirtërore që gjen përkufizimin e saj të parë në traditën budiste, shkruhet në faqen e internetit paginemediche.it.

Kjo teknikë pasi ka pushtuar SHBA, po gjen përhapje gjithnjë edhe më të madhe në Europë si një terapi e vërtetë kundër ankthit dhe stresit, veçanërisht vitet e fundit.

Prandaj, është normale të pyesim veten nëse është vetëm një modë apo me të vërtetë ka efekte të dobishme për trupin dhe mendjen.

Çfarë është Mindfulness

Mendja nuk është asgjë më shumë sesa vetëdija për momentin aktual, një gjendje që arrihet duke përqendruar vëmendjen në atë që është dhe jo në atë që ishte ose mund të ishte.

Kjo praktikë do të ndihmonte për të jetuar çdo ditë duke vendosur në distancë ankthet e punës, traumat familjare dhe emocionale, madje edhe dhimbjet që na mundojnë fizikisht.

Në përmbledhje, Mindfulness është një ushtrim i mendjes që fillon nga supozimi se gjithçka që rrotullohet rreth nesh nuk është diçka objektive dhe e pamohueshme, por rezultat i hamendjeve dhe mendimeve tona.

Ankthi ynë dhe stresi që buron prej saj nuk varet nga bota e jashtme, por ka një natyrë jashtëzakonisht endogjene dhe për ta hequr atë duhet të praktikojmë duke lënë mënjanë këtë veprimtari të gjykimit të vazhdueshëm të mendjes sonë.

Sipas kësaj filozofie, çdo ngjarje i nënshtrohet paragjykimeve dhe skemave mendore që burojnë nga përvojat tona të së kaluarës, nga njohuritë e mëparshme, nga arsimi dhe nga tabutë e imponuara nga shoqëria në të cilën jetojmë.

Mindfulness synon të na çlirojë nga e gjithë kjo.

Mindfulness: kërkimi shkencor tregon efektivitetin e tij

Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, depresioni do të jetë një nga shkaqet kryesore të paaftësisë në botë në 2030.

Nëse për disa ky lloj i terapisë mund të konsiderohet i njëjtë me një efekt placebo, shkenca po i kushton vëmendje gjithnjë e më të madhe temës. Në veçanti, sipas një studimi të botuar në revistën ”Biological psychiatry” tregohet se Mindfulness është në gjendje të përmirësojë aktivitetin dhe shëndetin e trurit.

Sipas Willem Kukyen, drejtori i Qendrës Mindfulness të Oksfordit, në një studim të botuar në ”The Lancet”, terapia njohëse e bazuar në mendje do të ishte po aq efektive sa ilaçet kundër depresionit. /os/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.