TEKNOLOGJI – Watty aparati që mat konsumin e energjisë nga celulari

SUEDI, 17 shkurt /ATSH-ANSA/ – Monitorimi i energjisë në shtëpinë tuaj nga telefoni smartfon për të bërë të mundur kontrollin e konsumit të energjisë, por gjithashtu  mbrojtjen e mjedisit, është zbulimi më i ri teknologjik.

Watty është emri i pajisjes të zhvilluar nga inteligjenca artificiale suedeze.

Për kursimet ekonomike në kohën e blerjes  së aparaturës përdoruesit i jepet një kod që aktivizohet në www.treedom.net.

Pajisja shumë intuitive, nëpërmjet App-it , ju lejon të monitoroni në çdo kohë atë që po ndodh në shtëpi duke kontrolluar se cilat pajisje janë aktive dhe nëse po, sa energji konsumojnë./  /os/ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.