Parashikimi i motit, 28 janar 2019

TIRANË, 29 janar/ATSH/- Vendi ynë do të ndikohet sot nga masa ajrore relativisht të paqëndrueshme.

Sipas Shërbimit Meteorologjik Ushtarak, moti parashikohet kryesisht i vranët me intervale të shkurtra e lokale kthjellimi.

Parashikohen reshje shiu të herëpashershme me intensitet të ulët në të gjithë vendin. Pas mesdite reshjet do të ndërpriten në zonat e ulëta dhe bregdetare.

Parashikohen reshje dëbore me intensitet të ulët dhe mesatar në Veri dhe Verilindje deri në mesditë dhe më pas pasdite në pjesën juglindore.

Mjegull/mjegullinë nga reshjet e shiut dhe dëborës ndërsa parashikohen ngrica në zonat malore.

Era do të fryjë nga Juglindje-Jugperëndim me shpejtësi 1-12 m/sek, duke u shoqëruar me një valëzim të forcës 3-4 në detet Adriatik e Jon. Pasdite era pritet të kthehet nga Veriperëndimi.

Temperaturat parashikohen:

QYTETET Temperaturat në °C
Shkodër 7/11 shi  diell
Kukës -0/10 shi bore diell
Lezhë 6/14 shi diell
Dibër -2/6 shi bore diell
Durrës 7/12 shi  diell
Tiranë 7/12  shi  diell
Elbasan 7/10  shi diell
Berat 2/15 shi diell
Vlorë 6/15 shi  diell
Korcë 2/8 shi bore diell
Gjirokastër 8/9 shi diell
Sarandë 10/13 shi  diell

 

      /a.g/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.