Këmbim valutor- Forcohen valutat në raport me lekun

TIRANË, 21 janar /ATSH/- Në tregun e këmbimit valutor vendas, këtë fillim jave, leku është zhvlerësuar në raport me valutat e huaja.
Sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë, euro dhe dollari amerikan kanë fituar përkatësisht 0,22 lekë dhe 0,41 lekë.
Sipas BSH-së, euro këmbehet me 124.21 lekë dhe monedha e gjelbër amerikane 109.12 lekë.
Pozitat në këmbim me lekun i kanë forcuar edhe paundi britanik e franga zvicerane si dhe korona e vendeve nordike.
Monedha Kryesore Lekë për njësi të monedhës së huaj
Dollar Amerikan USD 109.12 +0.41
Euro EUR 124.21 +0.22
Poundi Britanik GBP 140.25 -0.36
Franga Zvicerane CHF 109.47 +0.06
Jeni Japonez (100) JPY 99.54 +0.18
Dollari Australian AUD 78.11 +0.01
Dollari Kanadez CAD 82.14 +0.18
Korona Suedeze SEK 12.11 +0.01
Korona Norvegjeze NOK 12.76 +0.01
Korona Daneze DKK 16.63 +0.02
SDR SDR 152.03 +0.53
Ari(OZ 1) XAU 139549.20 -155.11
Argjend(OZ 1) XAG 1663.43 -13.97
Juani Kinez (onshore) CNY 16.06 +0.01
Juani Kinez (offshore) CNH 16.04 +0.02
Lira Turke TRY 20.44 +0.15

 

/e.xh/ /a.g/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.