FISHË TEKNIKE – Të humburit e mëdhenj 2018

PARIS, 31 dhjetor /ATSH-AFP/ – Këngëtarja Aretha Franklin, astrofizikanti Stephen Hawkin, ish-sekretari i përgjithshëm i OKB, Kofi Annan dhe shefi i kuzhinës, Joël Robuchon figurojnë në listen e personaliteteve të mëdhenj që humbën jetën gjatë vitit 2018:

 • JANAR

7: FRANCE GALL, 70 vjeç, interpretuese e shumë hiteve nga vitet 60 deri në vitet 80, e njohur veçanterisht me hitin e saj “Poupee de cire poupee de son”.

15: DOLORES O’RIORDAN, 46 vjeç, këngëtarja e grupit irlandez “The Cranberries”.

20: PAUL BOCUSE, 91 vjeç, konsiderohet si “papa i gastronomisë franceze”.

20: INGVAR KAMPRAD, 91 vjeç, themeluesi i rrjetit të dyqaneve të mobiljeve suedeze IKEA.

 • SHKURT

13: HENRIK DE DANEMARK, 83 vjeç, bashkëshorti me origjinë franceze i mbretëreshes Margrethe II e Danimarkës.

18: IDRISSA OUEDRAOGO, 64 vjeç, regjisori nga Burkina Faso, fitoi çmimin e madh të jurisë në festivalin e Kanës në 1990 për “Tilai”.

21: BILLY GRAHAM, 99 vjeç, predikues evangjelist amerikan, bashkëbisedues i privilegjuar i presidentëve të Shteteve të Bashkuara të Amerikës për disa dekada.

24: SRIDEVI, 54 vjeç, konsiderohet si njëra nga aktoret më të mëdha të Bollywoodit.

 • MARS

10: HUBERT DE GIVENCHY, 91 vjeç, legjenda e modës franceze

14: STEPHEN HAWKING, 76 vjeç, astrofizikant brianik, i njohur për punimet e tij mbi universin. I prekur nga sëmundja Charcot, është shndërruar në ikonë pas publikimit në 1988 të  “Një histori e shkurtër e kohës”.

 • PRILL

2: WINNIE MANDELA, 81 vjeç, ikona e luftës antiapartheid gjatë 28 vitëve kur bashkëshorti i saj, Neslon Mandela, ishte i burgosur.

13: MILOS FORMAN, 86 vjeç, prodhues filmash çeko-amerikan. Ka fituar dy herë Oscarin e  regjisorit më të mirë, në 1976, për “One flew over the cuckoo’s nest” dhe në 1985 për “Amadeus”

17: BARBARA BUSH, 92 vjeç, zonja e parë e Shteteve të Bashkuara të Amerikës nga 1989 deri në 1993, është njëra nga dy gratë e vetme që dhe është martuar me një president amerikan (Georges H.W Bush) por që dhe që ka lindur një president amerikan (George W. Bush).

20: AVICII, 28 vjeç, superstar suedeze e skenës elektro, emri i tij i vërtetë është Tim Bergling.

 • MAJ

7: MAURANE, 57 vjeç, emri i saj i vërtetë është Claudine Leuypaerts, këngëtare belge.

14: TOM WOLFE, 88 vjeç, shkrimtar amerikan, shpikësi i gazetarisë së re dhe autor i bestsellerit ndërkombëtar “The bonfire of the Vanities”.

22: PHILIP ROTH, 85 vjeç, gjigant i letërsisë amerikane, autori i “Portnoy dhe kompleksi i tij”, “The Task” dhe “American pastoral”, shpesh i përmendur për çmimin Nobel, por asnjëherë s’e ka fituar.

 • QERSHOR

5: KATE SPADE, 55 vjeç, emër i madh i modës amerikane, e njohur për çantat e saj të krahut.

8: ANTHONY BOURDAIN, 61 vjeç, shef kuzhine, amerikan, i njohur për emisionin e tij televiziv “Parts Unknown” ku eksploronte specialitetet kulinare në të gjithë botën.

18: XXXTENTACION, 20 vjeç, repist amerikan, i vrarë në Florida.

20: ÉDOUARD-JEAN EMPAIN, 80 vjeç, baron e biznesmen belg. Rrëmbimi i tij në Francë ndodhi në 1978.

 • KORRIK

5 : CLAUDE LANZMANN, 92 vjeç, kineast, filozof dhe gazetar francez, autori i librit madhështor “Shoah” në 1985.

 • GUSHT

6: JOËL ROBUCHON, 73 vjeç, shef kuzhine që ka pasur numrin më të madh të yjeve në botë (32 yje në pikën më të lartë të karrierës së tij)

11: V.S. NAIPAUL (Vidiadhar Surajprasad Naipaul), 85 vjeç, shkrimtar britanik, fitoi çmimin Nobel për Letërsinë në 2001

16: ARETHA FRANKLIN, 76 vjeçe, këngëtare legjendare amerikane, e quajtur po ashtu “Mbretëresha e soulit”

18: KOFI ANNAN, 80 vjeç, ish-sekretari i përgjithshëm i OKB, me origjinë nga Gana, çmim Nobel për Paqen në 2001.

25: JOHN McCAIN, 81 vjeç, senator rebublikan, i konsideruar si hero i luftës të Vietnamit, kandidat për zgjedhjet presidenciale në 2008.

 • SHTATOR

6: BURT REYNOLDS, 82 vjeç, yll i Hollywoodit nga vitet 1970 deri në vitet 1980.

12: RACHID TAHA, 59 vjeç, këngëtar algjerian, figure emblematike e rokut francez gjatë viteve 80.

27: TARA FARÈS, 22 vjeçe, modele dhe ndikuese e famshme në rrjetet sociale, e vrarë në Bagdad.

 • TETOR

1: CHARLES AZNAVOUR, 86 vjeç, një monument i këngës franceze dhe përfaqësues i diasporës armene në botë.

6: MONTSERRAT CABALLÉ, 85 vjeçe, soprano spanjolle e njohur për teknikën e saj “pianissimo”

12: PIK BOTHA, 86 vjeç, shef i diplomacisë i Afrikës të Jugut gjatë aparteidit.

15: PAUL ALLEN, 65 vjeç, bashkëthemeluesi i Microsoftit me Bill Gate në 1975 dhe vizionar i informatikës.

15: ARTO PAASILINNA, 76 vjeç, shkrimtar finlandez, i famshëm për librin e tijë “Lepuri i Vatanenit”.

22: GILBERTO BENETTON, 77 vjeç, njëri nga themeluesit e firmës italiane Benetton.

 • NENTOR

12: STAN LEE, 95 vjeç, legjendë e personazheve ikonike si Spider Mani, Hulki dhe X-Menat.

26: BERNARDO BERTOLUCCI, 77 vjeç, gjigant i kinemasë italiane, regjisori i “Tango e fundit në Paris” dhe “Perandori I fundit”.

30: GEORGE HERBERT WALKER BUSH, 94 vjeç, presidenti i 41-të amerikan (1989-1993).

 • DHJETOR   3: ALBERT FRÈRE, 92 vjeç, sipërmarrës i njohur në Belgjikë, ish-drejtori i holding GBL.

8: LIOUDMILA ALEXEEVA, 91 vjeçe, ish-kundërshtare e regjimit sovjetik dhe militante për te drejtat e njeriut në Rusi.

28: AMOS OZ, 79 vjeç, shkrimtari i famshëm izraelit, mbrojtës i fuqishëm i paqes në romanin autobiografik “A Tale of Love and Darkness” (Një histori dashurie dhe errësire) që njohu një sukses botëror./  /jm/  a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.