SPANJË – Gjenden të vdekur 12 migrantë

MADRID, 20 dhjetor /ATSH-ANSA/ – Të paktën 12 migrantë humbën jetën dhe 33 mbijetuan në detin Alboran jashtë brigjeve të Spanjës, njoftoi gazeta spanjolle ”El Pais”.

Anija ‘’Salvamento Maritimo’’ e një organizate shtetërore ndihmash, shpëtoi personat në bordin e varkës të vogël që kishte lënë Marokun më 18 dhjetor.

Fluksi i migrantëve drejt Italisë ka pësuar një rënie kohët e fundit, pas masave të autoriteteve vendase për mospranimin e anijeve, por ato kanë ndërruar trajektore duke zbritur në brigjet spanjolle./  /os/ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.