Ballina Etiketimet Ekonomi

Etiketim: ekonomi

KINË – Ekonomia në rënie në muajin maj

PEKIN, 14 qershor /ATSH-AFP/ - Ekonomia kineze është dobësuar në muajin maj në sfondin e ashpërsimit të kreditimit ndërkohë që ekzistojnë kërcënimet për një...

SHBA – Tregu i smartfonëve rritje të ndjeshme në 2019 falë...

SAN FRANCISKO, 31 maj /ATSH-AFP/ - Shitjet botërore të smartfonëve pritet të bien sërish këtë vit, para se të regjistrojnë një rritje të ndjeshme...

FRANCË – Bursat europiane dhe Wall Street tronditen nga kriza italiane

PARIS, 29 maj /ATSH-AFP/ - Bursat Europiane përfunduan të gjitha sot në rënie të ndjeshme për shkak të pasigurive politike në Itali dhe në...

BE – Brukseli paralajmëron Hungarinë dhe Rumaninë për politikat ekspansioniste

BRUKSEL, 23 maj /ATSH-DPA/ - Komisioni Europian paralajmëroi sot Hungarinë dhe Rumaninë për politikat e tyre ekspansioniste fiksale që po devijojnë nga qëllimet buxhetore. “Politikat...

GJERMANI – “Deutsche Bank” pushon 10 000 punonjës

BERLIN, 23 maj /ATSH-AFP/ - Gjiganti bankar gjerman që ndodhet në vështirësi, “Deutsche Bank”, ka përgatitur javët e fundit një plan për të larguar...

ITALI – Tregjet europiane të automjeteve shënojnë rritje të ndjeshme

ROMË, 17 maj /ATSH-DPA/ - Shitja e makinave të reja në Bashkimin Europian u rrit me 9,6% në prill në krahasim me një vit...

ITALI – Programi qeverisës L5Y-Liga trondit tregjet

ROMË, 16 maj /ATSH-DPA/ - Draft propozimet për daljen nga eurozona dhe fshirjen e borxhit publik nga partitë populiste që po përpiqen të formojnë...

MOSKË – Rusia regjistron rritje ekonomike edhe këtë vit

MOSKË, 16 maj /ATSH-AFP/ - Rusia regjistroi një rritje ekonomike prej 1,3% në tremujorin e parë të vitit 2018, ose pak më mirë nga...

SHBA – FMN: Shqipëria regjistron rritje ekonomike për vitet 2018-2019

NJU-JORK, 15 maj /ATSH/ - Raporti i FMN-së për ekonominë në Europë, “Menaxhimi i Rritjes në Kohë të Pasigurita”, i publikuar kohët e fundit...

FRANKFURT – Ekonomia gjermane ngadalësohet në tremujorin e parë 2018

FRANKFURT, 15 maj /ATSH-DPA/ - Ekonomia gjermane u ngadalësua gjatë tremujorit të parë të këtij viti pasi, edhe pse PBB-ja u rrit 0,3%, krahasuar...

TË RASTËSISHME

LAJME TË TJERA