GJERMANI – Baerbock në vizita zyrtare në Ukrainë dhe Rusi

BERLIN, 15 janar /ATSH-DPA/- Ministrja e Jashtme gjermane Annalena Baerbock do të udhëtojë për në Kiev dhe Moskë javën e ardhshme pasi tensionet mbeten të larta midis Rusisë dhe Perëndimit, pavarësisht një jave aktiviteti diplomatik.

Baerbock është planifikuar të mbërijë të hënën në Ukrainë, ku do të takohet me presidentin Volodymyr Zelensky dhe ministrin e Jashtëm Dmytro Kuleba.

Të nesërmen, ajo do të udhëtojë në Moskë për të takuar homologun e tij rus, Sergei Lavrov, sipas ministrisë së Jashtme gjermane.

Përpjekjet e saj janë të përqëndrohet në arritjen e përparimit në bisedimet midis Rusisë, Ukrainës, Francës dhe Gjermanisë, një plejadë e njohur si formati i Normandisë, sipas një zëdhënësi të ministrisë.

Grupi nuk është takuar që nga viti 2019.

Zëdhënësi i ministrisë së Jashtme gjermane tha se bisedimet e Baerbock me Lavrov do të mbulojnë gjithashtu se si të formësohet siguria evropiane në të ardhmen “në mënyrë që shtetet të mos ndjehen të kërcënuar nga njëri-tjetri”. /os/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.