Gjokoviçit i anulohet viza për shkak të kërcënimit të shëndetit publik

MELBURN, 14 janar /ATSH-DPA/ – Viza e kampionit botëror të tenisit, Novak Gjokoviç për në Australi u anulua “për arsye shëndetësore” dhe me arsyetimin se ”ishte në interes të publikut”, deklaroi ministri australian i Imigracionit, Alex Hawke.

Vendimi do të thotë se Gjokoviç tani rrezikon të dëbohet nga vendi, vetëm disa ditë para se të luante në Australian Open.

“Qeveria  e Scott Morrison është e vendosur në mënyrë të vendosur për të mbrojtur kufijtë e Australisë, veçanërisht në lidhje me pandeminë Covid-19”, tha Hawke.

Gjokoviç u ndalua dhe viza iu hoq më 6 janar pasi hyri në Australi pa prova kundër Covid-19.

Një gjykatës ia ktheu vizën dhe urdhëroi lirimin e tij të hënën e kaluar./   /os/

 

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.