COVID-19 – Holanda lehtëson masat pas katër javësh lockdown

AMSTERDAM, 14 janar /ATSH-DPA/ – Pas gati katër javësh bllokim, Holanda pritet të lehtësojë masat për Covid-19, sipas raportimeve të mediave.

Kryeministri Mark Rutte dhe ministri i Shëndetësisë Ernst Kuipers planifikojnë të organizojnë një konferencë shtypi pasi të marrin një vendim për këtë çështje.

Sipas raportimeve, dyqanet dhe universitetet do të mund të rihapen në rrethana të caktuara nga e shtuna, ndërsa palestrat dhe parukierët do të mund të mirëpresin sërish klientët.

Nga ana tjetër, restorantet dhe objektet kulturore do të qëndrojnë të mbyllura.

Qeveria holandeze është nën presion të madh ndërsa kundërshtimi ndaj bllokadës rritet.

Në të njëjtën kohë, infeksionet e reja nga Covid-19 po arrijnë çdo ditë nivele rekord.

Holanda është aktualisht i vetmi vend në Evropë që është i bllokuar./   /os/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.