FISHË TEKNIKE – Kulmet politike të 16 viteve në pushtet të Merkelit

BERLIN, 8 dhjetor /ATSH-DPA/ – Bundestagu votoi sot Olaf Scholz si kancelarin e ri të Gjermanisë, i cili zëvendësoi kancelaren aktuale, Angela Merkel.

Gjatë 16 viteve në pushtet, kancelarja gjermane, Angela Merkel ka marrë vendime që kanë prekur jetën e çdo gjermani dhe shumë të tjerëve përveç tyre.

Më poshtë gjenden momentet kryesore të saj politike si kancelare:

22 nëntor 2005: Merkel zgjidhet kancelarja e parë e Gjermanisë. Ajo drejton një koalicion të konservatorëve dhe social-demokratëve.

mars 2007: Merkel arrin një fitore të madhe legjislative pasi parlamenti bie dakord për një heqje graduale të moshës së pensionit nga 65 në 67 vjeç.

6-8 qershor 2007: Merkel pret samitin e parë të G8-s, me Afrikën dhe ndryshimet klimatike në krye të axhendës.

5 tetor 2008: Merkel u premton gjermanëve se kursimet e tyre janë të sigurta tre javë pas rënies së ”Lehman Brothers” dhe fillimit të krizës financiare.

5 mars 2010: Merkel deklaron se nuk ka “asnjë alternativë” për të ndihmuar Greqinë të shmangë falimentimin, duke e lënë ekonominë më të madhe të Evropës plotësisht prapa përpjekjeve për ndihmë financiare që do të arrijnë në qindra miliarda euro.

korrik 2011: Gati një vit pasi qeveria e Merkelit dha mbështetjen e saj për masën, Gjermania heq rekrutimin e detyrueshëm ushtarak.

14 mars 2011: Si përgjigje ndaj vendimit të Merkelit për t’u kthyer kundër energjisë bërthamore pas katastrofës në Fukushima, parlamenti voton për t’i dhënë fund të gjithë prodhimit të energjisë bërthamore deri në vitin 2022.

7 qershor 2011: Presidenti amerikan Barack Obama i jep Merkelit Medaljen e Lirisë, nderin më të lartë civil të Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

24 tetor 2013: “Spiunimi i miqve është krejtësisht i papranueshëm”, thotë Merkel, pas raportimeve se shërbimi i inteligjencës amerikane NSA kishte akses në telefonin e saj celular.

25 maj 2014: Alternativa e ekstremit të djathtë për Gjermaninë hyn për herë të parë në Parlamentin Evropian; së shpejti ata arrijnë përfaqësim në të 16 shtetet federale gjermane dhe parlamentin kombëtar.

12 shkurt 2015: Në Minsk, Merkel dhe liderët e Francës, Ukrainës dhe Rusisë bien dakord për një armëpushim dhe një udhërrëfyes drejt paqes. Një armëpushim i lëkundshëm ekziston ende sot, por dështon rregullisht.

31 gusht 2015: Merkel thotë “ne mund ta përballojmë atë”, në përgjigje të një fluksi refugjatësh nga Lindja e Mesme. Vendimi për të mbajtur kufijtë gjermanë të hapur në fillim të krizës evropiane të refugjatëve bëhet një nga momentet e saj përcaktuese.

19 dhjetor 2016: Një sulmues islamik drejton një kamion në një treg të ngarkuar të Krishtlindjeve në zemër të Berlinit, duke vrarë 12 persona. Ky është sulmi më i rëndë i një serie sulmesh islamike.

17 mars 2017: Një shtrëngim duarsh që nuk ndodhi kurrë ishte një fillim i keq për një vizitë të Merkelit në Shtëpinë e Bardhë të Donald Trump. Lidhjet e Gjermanisë me SHBA-në mbeten të ftohta gjatë gjithë presidencës Trump.

30 qershor 2017: Parlamenti gjerman miraton martesat e homoseksualëve dhe birësimin nga çiftet e të njëjtit seks. Merkel voton kundër mocionit, por u lejon anëtarëve të partisë së saj një votë të lirë.

29 tetor 2018: Me qeverinë dhe kristian-demokratët e saj (CDU) nën presionin në rritje nga partitë e tjera politike, Merkel njofton se do të heqë dorë nga udhëheqja e CDU-së, por do të qëndrojë si kancelare deri në fund të mandatit të saj.

18 mars 2020: Merkel mban një fjalim televiziv duke u kërkuar njerëzve që ta marrin seriozisht pandeminë e koronavirusit. Gjermania është tani në valën e saj të katërt të madhe të infeksioneve Covid-19 dhe ka përjetuar bllokime të shumta.

16 korrik 2021: Merkel thotë se përmbytjet e papritura në Gjermaninë Perëndimore kanë lënë një “situatë surreale, fantazmë” ndërsa ajo viziton zonat e goditura rëndë. Përmbytjet janë bërë një çështje kyçe e zgjedhjeve.

15 gusht 2021: Rënia e Afganistanit vë në pikëpyetje 20 vjet përpjekje ndërkombëtare për të mbështetur qeverinë atje. Ministri i Jashtëm i Merkelit, Heiko Maas, merr përsipër shumë nga kritikat e drejtpërdrejta.

26 shtator 2021: CDU konservatore e Merkelit – e udhëhequr nga Armin Laschet – pëson rezultatin e saj më të keq ndonjëherë në zgjedhjet kombëtare, duke humbur ndaj social-demokratëve të cilët vazhdojnë të formojnë një qeveri koalicioni.

15 nëntor 2021: Pasi qëndroi jashtë vëmendjes ndërkombëtare pas zgjedhjeve, Merkel bën një ndërhyrje të rrallë dhe thërret liderin bjellorus Alexander Lukashenko për të diskutuar një krizë kufitare emigrantësh.

2 dhjetor 2021: Merkel dhe udhëheqësit e shtetit vendosin për kufizime të reja kombëtare për të luftuar një valë të katërt të pandemisë së koronavirusit, në njoftimin e saj të fundit të politikës kryesore si kancelare në detyrë. Asaj i jepet edhe një lamtumirë zyrtare ushtarake në këtë datë nga Bundeswehr.

8 dhjetor 2021: Merkel pasohet nga social-demokrati Olaf Scholz si kancelare, duke i dhënë fund karrierës së saj politike./ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.