COVID-19 – Polonia forcon masat pas rritjes së infeksioneve

VARSHAVË, 7 dhjetor /ATSH-DPA/ – Për shkak të shifrave të vazhdueshme të larta të infeksioneve, qeveria polake ka vendosur të forcojë kufizimet ekzistuese të Covid-19, njoftoi sot ministri i Shëndetësisë, Adam Niedzielski.

”Duke filluar nga 15 dhjetori, kufiri aktual prej 30 për qind në hotele, restorante, kinema dhe teatro do të rritet në 50 për qind”, tha Niedzielski, duke vënë në dukje, megjithatë, se njerëzit e vaksinuar plotësisht nuk do të llogariten.

”Që tani e tutje përgjegjësia do të jetë mbi operatorët për të kontrolluar certifikatat e vaksinimit të çdo klienti shtesë pasi të tejkalohet kapaciteti ligjor”, tha ai.

Siç qëndrojnë gjërat aktualisht, nuk ka asnjë bazë ligjore për këto kufizime në ligjin polak, por zëvendësministri i Shëndetësisë, Waldemar Kraska theksoi se kjo do të korrigjohet së shpejti.

Opozita akuzoi partinë në pushtet ”Ligj dhe Drejtësi” (PiS) se i shmanget zbatimit të masave të nevojshme drastike të nevojshme për të luftuar shkallët në rritje të infeksionit dhe hezitimin e përhapur për vaksinat, në mënyrë që të shmanget largimi i skeptikëve të vaksinës midis votuesve të saj.

Një ligj i propozuar që do t’i lejonte punëdhënësit të pyesnin punonjësit për statusin e tyre të vaksinimit është vendosur gjithashtu të zbutet.

Niedzielski tha se projektligji në vend të kësaj do të bënte të mundur që punëdhënësit të kërkojnë një rezultat negativ të testit Covid-19, por jo prova të vaksinimit.

Nga marsi, Polonia synon të prezantojë vaksinimin e detyrueshëm për personelin mjekësor, mësuesit dhe personelin me uniformë.

Për të frenuar përhapjen e virusit gjatë festave të ardhshme, shkollat ​​në mbarë vendin duhet të kalojnë në mësimin në distancë gjatë periudhës direkt para dhe pas festave të Krishtlindjeve, nga 20 dhjetori deri më 9 janar.

Ministria polake e Shëndetësisë raportoi sot 19 366 raste të reja brenda 24 orëve dhe 504 vdekje të tjera të lidhura me koronavirusin.

Shkalla e vaksinimit është vetëm 54 për qind./ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.