Kursi i këmbimit, leku fiton terren ndaj monedhave të huaja

TIRANË, 6 dhjetor /ATSH/ Në tregun e këmbimit valutor vendas, të hënën leku forcoi pozitat ndaj monedhave të huaja krahasuar me fundjavën.
Sipas kursit të këmbimit valutor vendas, dollari amerikan këmbehet me 106.97 lekë ose 0.09 lekë më pak se një ditë më parë.

Monedha evropiane zbriti në kuotën 120.92 lekëve, ose 0.23 lekë më pak dhe paundi britanik ra me 0.30 lekë dhe këmbehet me 141.81 lekë.

Ndërsa franga zvicerane u ngjit me 0.40 lekë dhe këmbehet sot në kotën e 116.11 lekëve.

Monedha kryesore Lekë për njësi të monedhës së huaj
Dollar amerikan USD 106.97 -0.09
Euro EUR 120.92 -0.23
Poundi Britanik GBP 141.81 -0.30
Franga Zvicerane CHF 116.11 -0.40
Jeni Japonez (100) JPY 94.50 -0.05
Dollari Australian AUD 75.14 -0.35
Dollari Kanadez CAD 83.54 +0.16
Korona Suedeze SEK 11.76 -0.01
Korona Norvegjeze NOK 11.71 -0.04
Korona Daneze DKK 16.26 -0.03
SDR SDR 149.61 -0.33
Ari (OZ 1) XAU 190442.97 +732.65
Argjend (OZ 1) XAG 2386.50 -5.22
Juani Kinez (onshore) CNY 16.78 -0.03
Juani Kinez (offshore) CNH 16.78 -0.03
Lira Turke TRY 7.78 -0.08

/r.e/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.