BJELLORUSI- Lukashenko urdhëron kundërmasa ndaj sanksioneve të reja të BE-së

MINSK, 4 dhjetor /ATSH-DPA/- Në përgjigje të sanksioneve të reja të vendosura nga BE-ja dhe të tjerët, udhëheqësi bjellorus Alexander Lukashenko urdhëroi përgatitjen e kundërmasave.

Sipas agjencisë shtetërore të lajmeve Belta, qeveria bjelloruse duhet ta trajtojë çështjen “me qartësi”, theksoi Lukashenko gjatë një takimi mbi zhvillimin ekonomik të vendit.

‘’Kjo nuk është hera e parë që Bjellorusia është nën presionin e sanksioneve. Kemi ngritur tashmë një ekip krize, theksoi ai.

BE vendosi sanksione të reja të enjten në mbrëmje, duke synuar zyrtarisht ata që janë të përfshirë në kontrabandën e emigrantëve. Ndër të tjera, ata goditën linjën ajrore kombëtare bjelloruse Belavia.

Brukseli akuzon Bjellorusinë për sjelljen e qëllimshme të njerëzve nga zonat e krizës në vend dhe më pas i shtyn ata në kufijtë me vendet anëtare të BE-së, Poloninë, Lituaninë dhe Letoninë.

Mijëra njerëz kanë pritur atje prej javësh, me shpresën për të vazhduar udhëtimin e tyre drejt Evropës.

SHBA, Kanadaja dhe Britania e Madhe vendosën gjithashtu masa të reja ndëshkuese. /os/

 

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.