TURQI – Inflacioni galopant arrin kulmin

STAMBOLL, 3 dhjetor /ATSH-DPA/ – Norma vjetore e rritjes së çmimeve të konsumit të Turqisë arriti në 21,31 për qind në nëntor në nivelin më të lartë të tre viteve, sipas të dhënave të qeverisë.

”Inflacioni u rrit me 3,51 për qind në nëntor krahasuar me një muaj më parë”, tha Instituti i Statistikave Turke (TurkStat).

”Restorantet dhe hotelet, ushqimet dhe pajisjet shtëpiake ishin ndër artikujt që panë rritjet më të mëdha nga viti në vit”, tha TurkStat.

Ekonomia turke tashmë po lufton me një rënie të lirës, ​​borxhin e lartë të jashtëm dhe papunësinë.

Protestat shpërthyen javën e kaluar në qytetet e mëdha, duke përfshirë Stambollin dhe Ankaranë, kundër rritjes së çmimeve të artikujve nga ushqimeve bazë.

Presidenti Recep Tayyip Erdogan u zotua të ndëshkojë spekulatorët e çmimeve.

Erdogan beson se normat e ulëta të interesit do të sjellin inflacion më të ulët, do të funksionojë në një moment.

Presidenti i ka bërë presion Bankës Qendrore për të ulur normën bazë të interesit në mënyrë drastike në muajt e fundit.

Që atëherë, inflacioni ka qenë në rritje./ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.