GJERMANI – Inflacioni në nivelet më të larta që nga viti 1992

BERLIN, 29 nëntor /ATSH-AFP/ – Inflacioni në Gjermani kapi vlera rekord në nëntor, në 5,2 për qind nga viti në vit, duke arritur nivelin më të lartë që nga qershori 1992 dhe ndoshta kulmin e tij vjetor, sipas shifrave të përkohshme të publikuara sot nga Banka Qendrore Evropiane.

Sipas një njoftimi për shtyp nga Zyra e Statistikave Destatis, treguesi i çmimit të konsumit u nxit nga një rritje e kostove të energjisë, me 22,1 për qind gjatë një viti, mungesa e mallrave dhe një efekt mekanik i lidhur me normën e TVSH-së, përkohësisht e ulur në vitin 2020.

Gjatë një muaji, norma e inflacionit është ulur me 0,2 për qind.

Indeksi i harmonizuar i çmimeve, që shërben si pikë referimi në nivel evropian, ka shënuar një rritje prej 6,0 për qind gjatë një viti, duke bërë atomizimin e objektivit të BQE-së për inflacionin në 2 për qind në eurozonë.

“Shumë nuk prisnin rritje çmimesh të këtyre përmasave në vjeshtë”, pranoi Isabel Schnabel, anëtare e bordit ekzekutiv të BQE-së.

Në tregtinë me pakicë, çmimet e mallrave u rritën në përgjithësi me 7,9 për qind, me një rritje prej 4,5 për qind të çmimeve të ushqimeve.

Rritja në shërbime është 2,8 për qind.

“Sapo të arrihet kulmi i tij, inflacioni duhet të ulet gradualisht gjatë vitit të ardhshëm dhe t’i afrohet objektivit prej 2 për qind të BQE-së”, shtoi Schnabel.

Sipas saj, ngushticat që mundojnë industrinë globale pritet të përthithen dhe çmimet e energjisë nuk do të vazhdojnë më të rriten me të njëjtin ritëm.

Për më tepër, efekti i rritjes së TVSH-së në Gjermani këtë vit do të zhduket nga janari 2022./ /ervo/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.