Kursi i këmbimit, leku fiton terren ndaj monedhave të huaja

TIRANË, 26 nëntor /ATSH/ Në tregun e këmbimit valutor vendas, të premten leku vijoi të fitoj terren ndaj monedhave të huaja krahasuar me një ditë më parë .
Sipas kursit të këmbimit valutor vendas, dollari amerikan këmbehet me 107.49 lekë ose 0.51 lekë më pak se një ditë më parë.

Monedha evropiane zbriti në kuotën 121.19 lekëve, ose 0.01 lekë më pak dhe paundi britanik ra me 0.74 lekë dhe këmbehet me 143.16 lekë.

Ndërsa franga zvicerane u ngjit me 0.36 lekë dhe këmbehet sot në kotën e 116.08 lekëve.

Monedha Kryesore Lekë për njësi të monedhës së huaj
Dollar Amerikan USD 107.49 -0.51
Euro EUR 121.19 -0.01
Poundi Britanik GBP 143.16 -0.74
Franga Zvicerane CHF 116.08 +0.36
Jeni Japonez (100) JPY 94.29 +0.66
Dollari Australian AUD 76.79 -0.81
Dollari Kanadez CAD 84.35 -0.90
Korona Suedeze SEK 11.82 -0.07
Korona Norvegjeze NOK 11.90 -0.15
Korona Daneze DKK 16.30 0.00
SDR SDR 149.83 -0.71
Ari(OZ 1) XAU 194449.41 +1,129.41
Argjend(OZ 1) XAG 2534.61 -11.62
Juani Kinez (onshore) CNY 16.82 -0.09
Juani Kinez (offshore) CNH 16.82 -0.08
Lira Turke TRY 8.88 -0.14
Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.