FOKUS – Rritja e çmimeve dobëson tregun e furnizuesve gjermanë të energjisë

FRANKFURT, 20 tetor /ATSH-AFP/ – Çmimet e larta të gazit dhe energjisë elektrike po dobësojnë tregun për furnizuesit e energjisë në Gjermani, ku falimentimi i një kompanie në veri të vendit mund të ndiqet nga shumë të tjerë.

“Në lidhje me këtë rritje të çmimeve, rreziku i falimentimit po rritet në sektorin e energjisë, veçanërisht për furnizuesit e vegjël në Britaninë e Madhe dhe Gjermani”, shpjegon kompania “Euler Hermes” në një studim.

Problemi i këtyre furnizuesve: çmimet fikse të garantuara për kohëzgjatjen e kontratës dhe pamundësia e kalimit të rritjes te klientët në tregjet me shumicë.

Nëse ata nuk kanë ofruar mjaftueshëm në tregjet botërore, ata duhet të shesin me humbje, kur çmimet të rriten.

Furnizuesi i energjisë elektrike dhe gazit, me bazë në Hamburg, “Smiling Green Energy”, që  ka 1 500 konsumatorë, kaloi dje në kompesim ligjor, sipas revistë s “Ë irtschaftsë oche”.

Javën e kaluar, kompania OTIMA Energie, me qendër pranë Berlinit, njoftoi ndërprerjen e shërbimeve të saj për shkak të rritjes masive të çmimeve.

Në BM, të paktën dymbëdhjetë kompani, me afro dy milionë  klientë kanë falimentuar që nga fillimi i gushtit, sipas një raporti të agjensisë Bloomberg.

“Tregu gjerman i ngjan atij të Britanisë  së  Madhe për shkak të vendimit për të liberalizuar sektorin e energjisë, për t’i dhënë më shumë zgjedhje klientëve dhe për të thyer monopolet”, shpjegoi “Euler Hermes”.

“I gjithë sektori është nën tension, dhe rasti i “Smiling Green Energy” është potencialisht vetëm fillimi i një serie parazgjedhjesh”, vëren Tobias Brinkmann, administratori ligjor i kompanisë .

Kompanitë gjermane kanë njoftuar se nuk po marrin më klientë të rinj për momentin.

Të tjera, si “RheinEnergie” me qendër në Këln, përfunduan kontratat e disa qindra klientëve pa paralajmërim, duke tërhequr kritika nga shoqatat e konsumatorëve./ /ervo/

 

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.