Antioksidantët që duhet t’i përfshini në dietën tuaj

ROMË, 20 tetor /ATSH/ – Kryesisht të panjohura deri disa vjet më parë, sot antioksidantët janë yjet e ushqyerjes “funksionale”, domethënë, bazuar në zgjedhjen e pjatave dhe ushqimeve që ndikojnë pozitivisht në disa funksione fiziologjike të trupit tonë, përtej fuqisë së tyre ushqyese, shkruan faqja melarossa.it.

Këto molekula të vogla, të gjetura mbi të gjitha në fruta dhe perime, luajnë një rol themelor në shëndet: ngadalësojnë ose parandalojnë oksidimin e qelizave, duke neutralizuar radikalet e lira.

Por, çfarë do të thotë saktësisht? Pse antioksidantët janë kaq të rëndësishëm për mirëqenien psiko-fizike të trupit dhe pse?.

Për të kuptuar plotësisht shtrirjen e veprimit të dobishëm të antioksidantëve, le të shohim se si funksionon metabolizmi qelizor i trupit tonë, si formohen radikalet e lira, kundër efekteve të dëmshme të të cilëve antioksidantët janë aleatë shumë të rëndësishëm.

Meqenëse antioksidantët janë kaq të rëndësishëm për mirëqenien psiko-fizike të trupit, është mirë të njihni dhe të sillni në tryezë ushqimet që i përmbajnë.

Optimizimi i marrjes së antioksidantëve përmes një diete të larmishme dhe të ekuilibruar mund të rezultojë në mirëqenie më të madhe të përgjithshme dhe gjithashtu në një rrezik më të ulët të disa sëmundjeve.

Si funksionojnë antioksidantët?

Kur radikalet e lira fillojnë reagimin e tyre të dëmshëm zinxhir, antioksidantët ndërhyjnë për të penguar këtë kaskadë, duke “sakrifikuar” veten (duke dhuruar ose pranuar elektrone për të mbrojtur ato të paçiftëzuara të radikalëve të lirë) në vend të strukturave fisnike që do të dëmtoheshin.

Thjesht dini se cilat ushqime janë më të pasura me këto substanca të çmuara dhe mbushini ato çdo ditë!

1 – Bajamet

Falë pranisë së vitaminës E, ato zvogëlojnë dëmin e shkaktuar nga radikalet e lira. Ato gjithashtu përmbajnë proteina, hekur dhe zink.

Sidoqoftë, duke qenë shumë energjikë, ato janë gjithashtu shumë kalorike, kështu që ju duhet t’i përfshini ato në dietën tuaj në moderim.

2 – Spinaqi dhe kopra

Këto perime me gjethe jeshile janë të pasura me acid folik, vitaminë C dhe lutein, një antioksidant që është veçanërisht i rëndësishëm për shikimin.

Nëse konsumohen rregullisht, ata janë aleatë shumë të vlefshëm në luftën kundër radikalëve të lirë.

3 – Domatet

Domatet përmbajnë likopen, beta-karoten dhe vitaminë C, të gjithë antioksidantë të fuqishëm që funksionojnë për ju si anti-plakje e vërtetë.

Likopeni në veçanti mbron nga peroksidimi i lipideve dhe LDL (kolesteroli i keq), duke ndihmuar trupin të luftojë sëmundjet kardiovaskulare.

4 – Shega

Ky frut përmban një përqendrim të lartë të flavonoideve (135mg për 100g fara), të afta për të mbrojtur zemrën dhe arteriet.

Përveç kësaj, shega gjithashtu përmban acid elagjik, armiku numër 1 i radikalëve të lirë.

Konsumojeni atë në lëng për të maksimizuar marrjen e antioksidantëve.

5 – Kakaoja dhe çokollata e zezë

Çokollata e zezë është një burim i rëndësishëm i taninave dhe flavonoideve, substanca antioksiduese që mbrojnë sistemin kardiovaskular. Në këtë lloj çokollate ne gjithashtu gjejmë kalium dhe magnez, të cilat ndihmojnë në ruajtjen e shëndetit qelizor.

6 – Panxhari

Ngjyra e tyre e kuqe e gjallë jepet nga betalaina, pigmente që kryejnë një veprim të shkëlqyer antioksidues.

Përveç kësaj, ato janë të pasura me acid folik, vitamina – të tilla si A, C, B dhe PP – dhe kripëra minerale, të tilla si fosfor, zink, kalcium dhe kalium.

7 – Boronicat dhe frutat e kuqe

Frutat e kuqe si luleshtrydhet, rrush pa fara dhe qershitë përmbajnë një sasi të madhe antioksidantësh, siç është vitamina C.

Në vend të kësaj, boronicat janë të pasura me antocianina, të cilat ndihmojnë në luftimin e humbjes së kujtesës dhe rënies së aftësive motorike.

Ndër frutat e pasura me antioksidantë të ngjashëm me boronicat, ne gjithashtu kujtojmë manaferrat Acai.

8 – Kivi

Kivi është një nga frutat më të pasur me vitaminë C, 85mg për 100g produkt ushqimor.

Vitamina C, së bashku me polifenolet e kivit, luftojnë plakjen dhe ndihmojnë në parandalimin e sëmundjeve degjenerative.

9 – Rrushi i kuq

Rrushi i kuq është një nga aleatët më të mirë për bukurinë e lëkurës. Falë pranisë së resveratrolit, ai mbron nga sëmundjet kardiovaskulare dhe ka një veprim anti-inflamator dhe antioksidues. Duke luftuar radikalet e lira, ajo stimulon prodhimin e kolagjenit, duke garantuar lëkurën më të re me më pak rrudha.

10 – Çaji jeshil

Çaji jeshil është një koncentrat i vërtetë natyral i antioksidantëve, duke përfshirë polifenolet, bioflavonoidet dhe taninet. Gjithashtu ndihmon në tonifikimin e eshtrave, lëkurës dhe flokëve dhe forcon sistemin imunitar.

11 – Vaji i ullirit

Me ngarkesën e tij të polifenoleve dhe vitaminës E, sigurisht që është ndër ushqimet me fuqinë më të madhe antioksiduese.

Ka një efekt të lartë anti-inflamator dhe mbrojtës kundër sëmundjeve degjenerative dhe tumore.

12 – Avokadoja

Falë vitaminës E, avokado është një frut që ndihmon në mbajtjen larg të rrudhave. Për më tepër, në pulpën e tij ka glutathione, një substancë që e kombinuar me selen formon peroksidazën glutathione, një armë fantastike kundër radikalëve të lirë.

13 – Brokoli dhe lakra

Këto perime përmbajnë sasi të mira të vitaminës C dhe komponimeve të squfurit që mbrojnë kundër rrezikut të kancerit./  /os/

 

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.