ZVICËR – Mungesa e energjisë elektrike, rrezik i madh për furnizim deri në 2025

GJENEVË, 19 tetor /ATSH/ – Ministri zviceran i Ekonomisë, Guy Parmelin u bëri thirrje bizneseve që të përgatiten për mungesa, sepse Zvicra mund të ketë shumë pak energji elektrike, në rastin më të keq nga viti 2025, thuhet në një raport mbi sigurinë e furnizimit me energji elektrike.

“Pas një pandemie, mungesa e energjisë elektrike paraqet rrezikun më të madh për furnizimin e Zvicrës”, deklaroi Parmelin, në një video të publikuar në faqen e Organizatës për furnizimin me energji elektrike në rast krize (Ostral).

“Me mungesë të energjisë elektrike, ne nënkuptojmë një situatë në të cilën kemi shumë pak rrymë për javë apo edhe muaj”, shpjegon më tej ministri.

“Kjo do të thotë, për shembull, që fabrikat mund të prodhojnë më pak, se autoritetet publike dhe ofruesit, si bankat, do të duhet të zvogëlojnë shërbimet e tyre ose që mjetet e transportit me energji elektrike mund të lëvizin vetëm në një mënyrë të kufizuar”.

“Pandemia ka treguar në mënyrë mbresëlënëse se sa e rëndësishme është përgatitja më e mirë për krizat, vazhdoi ai.

Sipas Parmelin, nëse energjia elektrike do të dështonte, Zvicra do të varej nga mbështetja e të gjithë konsumatorëve aktualë dhe, për këtë arsye, mbi të gjitha kompanitë si përdorues të mëdhenj.

Pas vendimit për të ndaluar fuqinë bërthamore ose, në çdo rast, për të mos e zgjeruar atë, Zvicra ka vështirësi në prodhimin e energjisë elektrike, veçanërisht në dimër.

“Fqinjët tanë gjermanë, të cilët na japin pak a shumë 20 për qind të energjisë elektrike në dimër, kanë vendosur të mbyllin termocentralet e tyre bërthamore, kurse termocentralet e tyre me qymyr do t’i mbyllin në 2035. Pra, në mënyrë strukturore, ne do të kemi vështirësi për të gjetur energji në Evropë dhe ata që nuk prodhojnë energji elektrike vetë rrezikojnë të kenë ndërprerje”, tha Stéphane Genoud, profesor i menaxhimit të energjisë në HES-SO Valais.

Në kohë mungesash, Këshilli Federal mund të nxjerrë rregullore për konsumin dhe kursimet e energjisë elektrike.

Megjithatë, fillimisht, do të ishte një çështje e thirrjes për kursime vullnetare, para çdo kufizimi.

Nëse kalimi pa energji elektrike për rekreacion nuk ka efekt të mjaftueshëm, hapi tjetër mund të jetë futja e kuotave të energjisë elektrike për konsumatorët e mëdhenj.

“Prandaj këto kompani janë të ftuara të mendojnë se si mund të kursehet një përqindje të caktuar të energjisë elektrike duke vazhduar të punojnë pjesërisht”, shpjegon Patrick Rötheli.

Sipas Rötheli, qëllimi është të parandalohet mbyllja e rrjetit për aq kohë sa të jetë e mundur në rast të mungesës, e cila më pas do të prekte të gjithë konsumatorët.

Nëse përparimi nuk është bërë të paktën në nivelin teknik, Zvicra mund të ketë një problem të sigurisë së furnizimit nga viti 2025, veçanërisht në dimër, për shkak të mungesës së një marrëveshjeje të energjisë elektrike me BE.

Nga fundi i vitit 2025, operatorët evropianë të rrjetit do të duhet të mbajnë 70 për qind të kapaciteteve të rëndësishme falas për tregtinë ndërkufitare. Kjo mund të kufizojë kapacitetet importuese të Zvicrës.

Këshilli Federal dëshiron të rrisë prodhimin e energjisë elektrike nga energjitë e rinovueshme me një rishikim të ligjit për furnizimin me energji dhe energji elektrike./ /ervo/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.