Monitorimi i zgjedhjeve, Celibashi: Rekomandimet e shoqërisë civile, qasje pozitive

TIRANË, 13 tetor/ATSH/ Komisioneri Shtetëror i Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi takoi përfaqësuesen e Shoqatës për Kulturë Demokratike, Gerta Meta. Qëllimi i takimit ishte dorëzimi i raportit të monitorimit për zgjedhjet e datës 25 prill 2021.

Komisioneri Celibashi vlerësoi bashkëpunimin e shoqërisë civile me KQZ, duke e cilësuar shoqërinë civile si partnere të përhershme të KQZ-së.
Ai tha se gjetjet e rekomandimet e tyre janë një qasje pozitive që ndikon në mbarëvajtjen e proceseve zgjedhore.
Përfaqësuesja e SHKD, Gerta Meta vlerësoi komunikimin e vazhdueshëm dhe transparent të KQZ-së me shoqërinë civile dhe shprehu vullnetin për përfshirjen e aktorëve të shoqërisë civile në planin e punës së Komisionit për trajnimet zgjedhore. Ajo theksoi se rekomandimet e raportit nuk janë mangësi, por mundësi reale për të ndihmuar dhe përmirësuar procesin zgjedhor në vend.

/r.e/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.