Kursi i këmbimit, valutat mbiçmohen në raport me lekun

TIRANË, 23 shtator /ATSH/ Në tregun e këmbimit valutor vendas, të enjten monedhat e huaja forcuan pozitat në raport me lekun, krahasuar me një ditë më parë.

Sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë, monedha e gjelbër amerikane u forcua me 0,08 lekë dhe këmbehet me 103,45 lekë, ndërsa euroja fitoi terren me 0,02 lekë dhe këmbehet me 121,33 lekë.

Paundi britanik krahasuar me një ditë më parë, u ngjit në kuotën 141,40 lekë, duke shënuar një rritjen me 0,44 lekë.

Ndërsa franga zvicerane këmbehet me 111,90 lekë, ose 0,33 lekë më pak se ditën e mërkurë.

Monedha kryesore Lekë për njësi të monedhës së huaj
Dollar amerikan USD 103.45 +0.08
Euro EUR 121.33 +0.02
Poundi Britanik GBP 141.40 +0.44
Franga Zvicerane CHF 111.90 -0.19
Jeni Japonez (100) JPY 94.08 -0.33
Dollari Australian AUD 75.33 +0.47
Dollari Kanadez CAD 81.66 +0.88
Korona Suedeze SEK 11.97 +0.05
Korona Norvegjeze NOK 12.03 +0.09
Korona Daneze DKK 16.32 +0.01
SDR SDR 146.85 +0.10
Ari (OZ 1) XAU 183189.26 -364.85
Argjend (OZ 1) XAG 2358.66 +12.16
Juani Kinez (onshore) CNY 16.03 +0.04
Juani Kinez (offshore) CNH 16.03 +0.05
Lira Turke TRY 11.98 +0.03

/j.p/r.e/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.