COVID-19 – Franca synon zgjerimin e përdorimit të detyrueshëm të pasaportës shëndetësore

PARIS, 22 shtator /ATSH-AFP/ – Qeveria franceze synon zgjerimin e përdorimin të detyrueshëm të pasaportës së saj shëndetësore COVID-19 pas mesit të nëntorit.

Sidoqoftë, rregullorja aktuale është e përkohshme.

Zëdhënësi i qeverisë, Gabriel Attal tha se “mundësia për të përdorur pasaportën shëndetësore në rast të një situate epidemike do të duhej të zgjerohej”.

Në luftë kundër valës së katërt të COVID-19, presidenti francez Emmanuel Macron njoftoi masa më të rrepta gjatë verës, përfshirë detyrimin për të siguruar pasaportën shëndetësore.

Attal e mbrojti atë si një mjet shumë efikas.

Për shkak të përmirësimit të situatës COVID-19, rregullat pak më të lirshme do të zbatohen nga 4 tetori./ /ervo/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.