”The Crown” dhe ”The Lady’s Game” fitues të çmimeve Emmy

LOS ANXHELES, 20 shtator /ATSH-AFP/ – Më poshtë vijon lista e fituesve në kategoritë kryesore për edicionin e 73 -të të Emmys, dhënë dje në mbrëmje në Los Anxheles:

Netflix triumfoi duke fituar trofeun e parë në një kategori kryesore me “The Crown” (seriali më i mirë dramë) dhe “The Lady’s Game” (miniseriali më i mirë).

Në total, të dy prodhimet fituan 11 çmime Emmy.

Në komedi, “Ted Lasso” fitoi për Apple TV +, me shtatë çmime Emmy.

– Seriali më i mirë dramatik –

“Kurora” (Netflix)

– Komedia më e mirë –

“Ted Lasso” (Apple TV +)

– Miniseriali më i mirë –

“Loja e Zonjës” (Netflix)

– Aktori më i mirë në një serial dramë –

Josh O’Connor, “Kurora” (Netflix)

– Aktorja më e mirë në një serial dramë –

Olivia Colman, “Kurora” (Netflix)

– Aktori më i mirë në një seri, komedi –

Jason Sudeikis, “Ted Lasso” (Apple TV +)

– Aktorja më e mirë në një seri, komedi –

Jean Smart, “Hacks” (HBO)

– Aktori më i mirë në një miniserial –

Ewan McGregor, “Halston” (Netflix)

– Aktorja më e mirë në një miniserial –

Kate Winslet, “Mare of Easttown” (HBO)

– Aktori më i mirë në rol dytësor në një seri dramë –

Tobias Menzies, “The Crown” (Netflix)

– Aktorja më e mirë në rol dytësor në një seri dramë –

Gillian Anderson, “The Crown” (Netflix)

– Aktori më i mirë dytësor në një seri, komedi –

Brett Goldstein, “Ted Lasso” (Apple TV +)

– Aktorja më e mirë në rol dytësor në një seri, komedi –

Hannah Waddingham, “Ted Lasso” (Apple TV +)

– Programet dhe seritë me më shumë çmime –

“Kurora” (Netflix) – 11

“Loja e Zonjës” (Netflix) – 11

“Saturday Night Live” (NBC) – 8

“Ted Lasso” (Apple TV +) – 7

“Mandaloriani” (Disney +) – 7./ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.