Kursi i këmbimit/ Forcohet dollari amerikan, euroja humbet terren

TIRANË, 20 shtator /ATSH/ Në tregun e këmbimit valutor vendas, të hënën dollari amerikan forcoi pozitat në raport me lekun, krahasuar me të premten e javës së kaluar.

Sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë, monedha e gjelbër amerikane u forcua me 0,61 lekë dhe këmbehet me 103,61 lekë, ndërsa euroja u zhvlerësua me 0,04 lekë dhe këmbehet me 121,30 lekë.

Paundi britanik krahasuar me të premten, zbriti në kuotën 141,62 lekë, duke shënuar një rënie me 0,42 lekë.

Ndërsa franga zvicerane këmbehet me 111,19 lekë, ose 0,05 lekë më shumë se javën e shkuar.

Monedha kryesore Lekë për njësi të monedhës së huaj
Dollar amerikan USD 103.61 +0.61
Euro EUR 121.30 -0.04
Poundi Britanik GBP 141.62 -0.42
Franga Zvicerane CHF 111.19 +0.05
Jeni Japonez (100) JPY 94.48 +0.80
Dollari Australian AUD 74.93 -0.37
Dollari Kanadez CAD 80.74 -0.70
Korona Suedeze SEK 11.86 -0.09
Korona Norvegjeze NOK 11.84 -0.13
Korona Daneze DKK 16.31 -0.01
SDR SDR 147.39 +0.81
Ari (OZ 1) XAU 182222.02 +381.70
Argjend (OZ 1) XAG 2323.97 -52.24
Juani Kinez (onshore) CNY 16.03 +0.07
Juani Kinez (offshore) CNH 15.98 +0.02
Lira Turke TRY 11.94 -0.07

/j.p/r.e/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.