BERLIN – Ekonomia pritet të rritet ndjeshëm në T3

BERLIN, 13 shtator /ATSH-DPA/ – Ekonomia gjermane do të shënojë një rritje të dukshme në tremujorin e tretë, para se të normalizohet në tremujorin e katërt, njoftoi sot Ministria e Ekonomisë.

“Sidoqoftë, përhapja e mëtejshme e mutacioneve të reja të COVID-19, si edhe ndikimi i tyre në procesin e infeksionit, mund të errësojnë opinionin”, shtoi ministria në raportin e saj mujor.

Sipas vlerësimit zyrtar, ekonomia më e madhe e eurozonës u rimëkëmb në T2, me prodhimin ekonomik që u rrit 1,6 për qind.

Qeveria vuri re se inxhinieria mekanike dhe industritë e automobilave, që, kohët e fundit, u ngadalësuan nga mungesat e gjysmëpërçuesve, qenë në gjendje të rrisnin prodhimin e tyre.

“Duke pasur parasysh këtë zgjerim, si edhe situatën e rendit të lartë, perspektiva për ekonominë industriale mbetet në mënyrë të kujdesshme optimiste”, vazhdoi ministria.

Nga ana e çmimeve, ministria tha se inflacioni u rrit ndjeshëm që nga fillimi i vitit, për shkak të faktorëve të veçantë.

Sidoqoftë, inflacioni do të bjerë ndjeshëm në fillim të vitit të ardhshëm, pasi efektet speciale të zbehen./ /ervo/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.