Përkujtohet ikona e artit dramatik shqiptar, aktori Stavri Shkurti

TIRANË, 5 gusht/ATSH/ Përkujtohet sot ndarja nga jeta e njërit prej ikonave të artit shqiptar.

Stavri Shkurti lindi në qytetin e Korçës më 5 gusht 1927.

Lidhjet e tij me teatrin janë shumë të hershme, sepse që në moshë fare të re angazhohej shumë shpesh me trupat amatore teatrore në qytet. Më vonë ai studion për inxhinieri hidrologjike në Çekosllovaki, pavarësisht se për asnjë moment nuk u shkëput nga teatri dhe kinemaja.

Me krijimin e trupës profesioniste teatrore dhe themelimin e Teatrit “A. Z. Çajupi” në Korçë, artisti emërohet si aktor pranë kësaj trupe. Falë pasionit, vullnetit dhe cilësive të tij të shkëlqyera interpretative, ai spikati si aktor dramatik falë edhe zërit të tij, të cilësuar edhe si një nga zërat më të mirë ndër aktorët shqiptarë.

Roli i tij i parë nga i cili edhe mori një admirim të madh jo vetëm për publikun korçar, por mbarëshqiptar, ishte ai i Markos në dramën “Pamje nga ura” e autorit A. Miller. Më pas ai do të zhvillonte aktivitetin e tij edhe në kinema e cila e ktheu atë në një ikonë të vërtetë.

Në teatër shquhet për interpretim në vepra si “Vajza pa prikë”, “Tri të shtëna pushke”, “Rrëfimi i bardhë”, “Pamje nga ura”, “Nata e dymbëdhjetë”, “Maro Mokra”, “Hijet e natës” etj.

Kurse në kinema disa nga rolet më të spikatura janë në filmat si “Tana”,”Prita”, “Mëngjese lufte”, “Rrugicat që kërkonin diell”, “Zonja nga qyteti”, “Përballimi”, “Njeriu me top”, “Gjeneral gramafoni”, “Ballë për ballë” e shumë e shumë role të tjerë. Pra me rreth 50 rrole të interpretuara me profesionalizëm tepër të lartë.

Gjatë karrierës së tij është vlerësuar me shumë çmime, ndër to edhe “Medaljonin e Festivalit të Kinemasë” në vitin 1987, titullin “Artist i Popullit”, “Qytetar nderi” i qytetit të Korçës.

Artisti humbi betejën 6-vjeçare me një sëmundje të rëndë dhe të pashërueshme më datën 5 gusht të vitit 1998 në Selanik të Greqisë.

/r.e/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.