MSHMS: Asnjë humbje jete, 132 raste të reja me COVID-19

TIRANË, 5 gusht/ATSH/ Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale informoi sot se në 24 orët e fundit janë kryer 3601 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID-19, 132 qytetarë.

Sipas njoftimit për shtyp rastet rezultojnë në këto bashki: 42 raste në Tiranë, 19 raste në Shkodër, 13 raste në Vau i Dejës, 10 raste në Elbasan, 8 raste në Kamzë, 6 raste në Vlorë, 5 raste në Krujë, Fier, 4 raste në Sarandë, 3 raste në Lushnjë, Kuçovë, 2 raste në Korçë, Kavajë, Pogradec, 1 rast në Lezhë, Has, Mirditë, Mat, Gjirokastër, Memaliaj, Gramsh, Poliçan.

“Aktualisht janë 642 pacientë aktivë me COVID-19 në të gjithë vendin. Në Spitalin Infektiv po marrin trajtim spitalor të specializuar 26 pacientë. Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me Sars-Cov2 pozitiv”, informon Ministria.

Po ashtu, janë shëruar 29 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 130,343 që nga fillimi i epidemisë.

Muaji gusht do të jetë i hapur për vaksinimin antikovid për çdo qytetar mbi 18 vjeç, ndaj Ministria e Shëndetësisë u bën apel qytetarëve të vaksinohen sa më parë, për të mbrojtur veten dhe njerëzit e afërt dhe për të frenuar përhapjen e virusit të rrezikshëm.

Vaksinat antikovid reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.

“Nëse dyshoni se jeni i prekur nga COVID-19 apo keni shenja të sëmundjes, izolohuni menjëherë dhe kontaktoni me mjekun tuaj të familjes për t’u testuar ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin unik 127”, apelon Ministria.

Statistika (05 gusht 2021)
Raste të reja ditore 132
Të shëruar në 24 orë 29
Të shtruar në spitale 26
Humbje jete në 24 orë 0
Testime ditore 3,601

Testime totale 918,347
Raste pozitive 133,442
Raste të shëruara 130,343
Raste aktive 642
Humbje jete 2,457

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 242
Elbasan 61
Shkodër 88
Vlorë 59
Berat 38
Lezhë 34
Fier 37
Kukës 21
Durrës 21
Korçë 13
Gjirokastër 7
Dibër 1

/a.a/r.e/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.