Sezoni turistik mbiçmon lekun ndaj euros dhe dollarit

TIRANË, 22 korrik  /ATSH/ Sezoni turistik vijon të mbiçmojë lekun ndaj valutave kryesore (euro dhe dollar).
Sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë, euroja këmbehet të enjten me 122,24 lekë ose 0,15 lekë më pak se një ditë më parë.

Ndërsa monedha e gjelbër amerikane u nënçmua sot me 0,33 lekë dhe këmbehet me 103,61 lekë.

Paundi britanik dhe franga zvicerane, këmbehen sot me lekun respektivisht në vlerat  142,32 lekë dhe 112,89 lekë.

Monedha kryesore Lekë për njësi të monedhës së huaj
Dollar amerikan USD 103.61 -0.33
Euro EUR 122.24 -0.15
Poundi Britanik GBP 142.32 +0.62
Franga Zvicerane CHF 112.89 +0.12
Jeni Japonez (100) JPY 93.99 -0.44
Dollari Australian AUD 76.47 +0.43
Dollari Kanadez CAD 82.49 +0.47
Korona Suedeze SEK 11.94 -0.02
Korona Norvegjeze NOK 11.73 +0.13
Korona Daneze DKK 16.43 -0.03
SDR SDR 147.11 -0.57
Ari (OZ 1) XAU 186215.14 -1,337.31
Argjend (OZ 1) XAG 2599.57 -12.44
Juani Kinez (onshore) CNY 16.02 -0.04
Juani Kinez (offshore) CNH 16.02 -0.04
Lira Turke TRY 12.11 +0.01

/r.e/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.