FOKUS – Norvegjia përkujton 10-vjetorin e sulmeve terroriste

KOPENHAGË, 22 korrik /ATSH-DPA/ – Norvegjia përkujton sot viktimat e sulmeve terroriste në Oslo dhe në ishullin Utoya, pikërisht 10 vjet më parë.

Në përvjetorin e sulmeve nga ekstremisti i djathtë Anders Behring Breivik, janë planifikuar disa ngjarje përkujtimore, te të cilat pritet të marrin pjesë të mbijetuarit dhe familjet e prekura si dhe kryeministrja, Erna Solberg dhe përfaqësues të familjes mbretërore, ndër të tjera.

Emrat e të gjithë 77 viktimave do të lexohen disa herë gjatë ditës.

Në një ceremoni që do të zhvillohet në mbrëmje, mbreti Harald V do të mbajë një fjalim.

Breivik shpërtheu fillimisht një makinë-bombë në kryeqytetin norvegjez më 22 korrik 2011 duke vrarë tetë njerëz.

Ai më pas u drejtua me makinë për në ishullin Utoya, ku u paraqit si një polic dhe hapi zjarr ndaj pjesëmarrësve në kampin vjetor veror të organizatës rinore të Partisë Laburiste.

Një total prej 69 personash, kryesisht adoleshentë dhe të rinj të rinj, u vranë në ishull.

Breivik citoi motive ekstremiste dhe islamofobe të krahut të djathtë për veprimet e tij dhe u dënua në 2012 me dënimin maksimal prej 21 vitesh paraburgim, me një minimum prej 10 vitesh burg./ /os/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.