COVID-19 – SHBA zgjat mbylljen e pjesshme të kufirit me Meksikën

MEKSIKO, 21 korrik /ATSH-AFP/ – Meksika dhe SHBA-ja do të vazhdojnë të kufizojnë kalimet në kufirin e tyre të përbashkët deri më 21 gusht, për të frenuar përhapjen e COVID-19, njoftoi sot Ministria e Jashtme e Meksikës.

“Qeveria e SHBA-së na ka informuar vendimin për të zgjatur mbylljen e pjesshme të kufirit edhe për një muaj tjetër”, shkroi Ministria e Jashtme në Twitter.

Kufizimet e trafikut tokësor midis dy vendeve u vunë në zbatim më 21 mars 2020, në mënyrë që të frenohej përhapja e COVID-19.

Që nga ajo kohë, të dyja vendet e kanë mbajtur kufirin të mbyllur për turistët ose vizitorët rastësorë.

Megjithatë është i autorizuar kalimi i mallrave, si edhe lëvizja e punëtorëve ose studentëve.

Qeveria meksikane planifikon të përfundojë vaksinimin e popullsisë së komunave të saj në kufi me SHBA-në, me synimin për të rihapur kufirin e saj verior.

Meksika, me një popullsi prej 126 milionë banorësh, e nisi programin e saj të vaksinimit për të gjithë të rriturit në zonën kufitare më 17 qershor, me doza të vaksinës Johnson & Johnson të ofruara nga qeveria e SHBA-së./ /ervo/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.