Boeing 737 Max 10 pa pasagjerë deri në vitin 2023

SIATËLL, 19 qershor /ATSH-DPA/ – Pasi modeli i katërt dhe më i madh i Boeing 737 Max zbarkoi i sigurt në Siatëll, në fund të fluturimit të tij të parë, shefi i avionëve komercialë, Stan Deal tha se arsyeja për procesin e zgjeruar të certifikimit është se Boeing ka nevojë për kohë për të zhvilluar dhe vërtetuar siguri shtesë përmirësime te tipi Max, të kërkuara veçanërisht nga rregullatori europian i aviacionit, pas dy aksidenteve fatale të tij.

Si rezultat, megjithëse Max 10 fillimisht ishte planifikuar të hynte në shërbim vitin e kaluar, ai nuk do ta bëjë këtë deri në vitin 2023, pasi do të duhen të paktën dy vjet testime  fluturimi për të siguruar kohë të mjaftueshme për të përmbushur të gjitha kërkesat rregullatore dhe për të provuar të gjitha detajet.

“Ne do të marrim kohën e duhur për këtë certifikim”, tha Deal.

“Ne jemi të përkushtuar për të përmirësuar më tej sigurinë. Na duhet kohë për ta bërë këtë”, shtoi ai.

Agjencia Europiane e Sigurisë së Aviacionit (EASA) në janar miratoi përsëri fluturimin e  tipit Max, pasi Boeing riparoi sistemin e gabuar të kontrollit të fluturimit direkt përgjegjës për incidentet në 2018 dhe 2019.

Sidoqoftë, EASA këmbënguli që para se Max 10 të hynte në shërbim, Boeing duhej të garantonte më tej përmirësimet e sigurisë. /os/

 

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.