SHBA lëshon në hapësirë satelitin për ”ndërhyrje taktike”

KALIFORNI, 15 qershor /ATSH-AA/ – Forcat hapësinore të SHBA-së kanë dërguar një “satelit për ndërhyrje taktike” në hapësirë ​​për të përmirësuar kapacitetin e saj për t’iu përgjigjur menjëherë kërcënimeve të shkaktuara nga hapësira.

Sipas lajmit në faqen e internetit të Spacenews.com, bëhet e ditur se sateliti i cili synon të zbulojë objekte artificiale në orbitë, u nis nga baza e forcës hapësinore ”Vandenberg” në Kaliforni me raketën “Pegasus XL” të prodhuar nga kompania ”Northrop Grumman”.

Në deklaratën e Forcës Hapësinore thuhet se lëshimi ishte i suksesshëm dhe sateliti u vendos në pozicionin e tij të planifikuar orbital.

Nisja është misioni i parë i programit “Ndërhyrje taktike Launch”, të cilin Forcat Hapësinore e kanë filluar që nga viti 2019 dhe i cili synon të rrisë aftësinë e ndërhyrjes taktike kundër kërcënimeve të shkaktuara nga hapësira.

Vlerësohet se sateliti funksionet dhe aftësitë e të cilit mbahen sekrete do të funksionojë si një lloj radari për reagimin e menjëhershëm ndaj kërcënimeve orbitale. /os/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.