GJERMANI – G7/Merkel kërkon një zgjidhje pragmatike për Irlandën e Veriut

BERLIN, 12 qershor /ATSH-AFP/ – Kancelarja gjermane Angela Merkel u shpreh sot në një takim me kryeministrin britanik, Boris Johnson për një zgjidhje pragmatike përsa i përket zbatimit të dispozitave specifike post-Brexit në Irlandën e Veriu, origjina e tensioneve në rajonin britanik.

Gjatë një konference shtypi të publikuar në internet, drejtuesja gjermane theksoi se mbështet gjetjen e një zgjidhjeje pragmatike për dispozitat e traktatit post-Brexit për Irlandën e Veriut, gjatë një takimi dypalësh me kryeministrin britanik në kuadër të samitit të G7-s. / /ec/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.