AUTOMOBILIZËM – F1 bashkohet me akademikë për një kit komunikimi për mjekët

BERLIN, 11 qershor /ATSH-DPA/ – Inxhinierët e Formula 1 kanë bashkëpunuar me akademikë për të zhvilluar një teknologji të re që do të ndihmojë stafin mjekësor të komunikojë duke mbajtur maska ​​dhe mburoja të fytyrës për t’u mbrojtur nga infeksionet e koronavirusit.

Ekipi i Alpine F1 tha sot se pajisja MedicCom bazohet në teknologjinë e përdorur nga box- et dhe nga drejtuesit e F1 gjatë garave.

Ai përdor një mikrofon në fyt për të marrë dhe amplifikuar zërin, duke ndihmuar mjekët dhe infermierët të dëgjojnë më mirë njëri-tjetrin dhe gjithashtu duke përmirësuar komunikimin me pacientët.

“Edhe nëse dikush qëndron pranë jush, nëse vishni PPE (pajisje mbrojtëse personale) nga koka te këmbët, duhet të bërtisni në mënyrë që të dëgjoni njëri-tjetrin”, theksoi Tim Coats, konsulent i mjekësisë urgjente.

“Jo vetëm që është rraskapitëse, por ne e dimë se mund të shkaktojë gabime të komunikimit të gabuar që mund të dëmtojnë pacientët”, shtoi ai.

Sipas Universitetit Britanik të Leicester, pajisjet kanë zvogëluar problemet e komunikimit që hasin mjekët të veshur me pajisje mbrojtëse personale.

Teknologjia e re është e gatshme të përhapet në Shërbimin Shëndetësor Kombëtar të Mbretërisë së Bashkuar (NHS) sapo të jetë në dispozicion. /os/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.