Si t’i njohim alergjitë e lëkurës te fëmijët?

ROMË, 10 qershor /ATSH/ – Shfaqja e shenjave të lëkurës te fëmijët alergjikë është e larmishme.

Dermatiti atopik është sigurisht më i zakonshmi.

Është përcaktuar gjenetikisht se te bebet mund të shfaqet disa muaj pas lindjes në disa zona si në fytyrë apo gjymtyrët e poshtme, ndërsa nëse shfaqet në një moshë të mëvonshme zakonisht në zona të tjera në përgjithësi, në bërryla dhe gjunjë, por edhe në zonën periorale ose periorbitale e tjerë, shkruhet në faqen e internetit pazienti.it.

Ekzema gjithashtu përfshin dermatit irritues të kontaktit dhe dermatit alergjik të kontaktit, megjithëse ato janë më pak të zakonshme tek fëmijët.

Më pak të shpeshta janë skuqjet nga fruthit, të cilat zakonisht shkaktohen nga reaksionet alergjike të ilaçeve.

Sidoqoftë, dermatiti atopik ka lokalizime mjaft tipike  dhe nuk mund të ndërlidhet me ndonjë ngjarje të jashtme, ndërsa dermatiti i kontaktit alergjik është qartë pasojë e kontaktit të lëkurës me kimikate të përcaktuara, si për shembull produktet për banjo, kremrat diellorë apo rrobat sintetike me ngjyra.

Së fundmi, dermatiti i kontaktit irritues është i lidhur me mikro-traumat kronike në zona të caktuara të trupit.

Reaksioni alergjik akut ushqimor manifestohet me urtikarie (ndonjëherë, përfshirë angioedemën)./ /os/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.