Përmbytjet në Komunën e Preshevës, Bashkia e Tiranës akordon 50 mijë euro ndihmë

TIRANË, 10 qershor/ATSH/ Sikurse premtoi pak ditë më parë kryebashkiaku Veliaj, këshilli bashkiak i Tiranës ka konkretizuar ndihmën për Komunën e Preshevës, me qëllim lehtësimin e pasojave të dëmeve të shkaktuara nga përmbytjet masive.

Këshilli bashkiak miratoi ditën e sotme vendimin për dhënien e ndihmës financiare në shumën 50 000 euro nga bashkia e Tiranës për komunën e Preshevës.

Kryetarja e komunës, Ardita Sinani përcolli shqetësimin mbi situatën e vështirë të krijuar në komunën e Preshevës për shkak të reshjeve të dendura të shiut, të cilat shkaktuan dëme të konsiderueshme në pronat e qytetarëve, shtëpi private, kryesisht në dy fshatra Rahovicë dhe Raincë, dëmtime në disa ura dhe disa rrugë. Ajo kërkoi mbështetjen nga bashkia e Tiranës me qëllim përballimin e këtyre pasojave.

Duke marrë në konsideratë situatën e vështirë të krijuar për këto familje, si rezultat i kësaj fatkeqësie natyrore, bashkia Tiranë, shprehu menjëherë gatishmërisë e saj për të ofruar një mbështetje financiare, në kuadër të mbështetjes dhe solidaritetit me qytetarët e komunës së Preshevës, për situatën e jashtëzakonshme të krijuar nga fatkeqësia natyrore, e shkaktuar nga reshjet e dendura të shiut.

/r.e/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.