Kursi i këmbimit/ Leku forcon pozitat me euron, humb terren me dollarin

TIRANË, 10 qershor /ATSH/ Në tregun e këmbimit valutor vendas, të enjten leku forcoi pozitat në raport me euron dhe humbi lehtë terren me dollarin amerikan, krahasuar me një ditë më parë.

Sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë, dollari amerikan këmbehet me 101.07 lekë ose 0.17 lekë më shumë se ditën e mërkurë.
Euroja u nënçmua me 0.01 lekë duke zbritur në kuotën e 123.95 lekëve.
Ndërsa paundi britanik këmbehet me 142.45 lekë, 0.63 lekë më pak dhe franga zvicerane këmbehet me 112.79 lekë, 0.15 lekë më shumë se një ditë më parë
Monedha kryesore Lekë për njësi të monedhës së huaj
Dollar amerikan USD 101.07 +0.17
Euro EUR 122.95 -0.01
Poundi Britanik GBP 142.45 -0.63
Franga Zvicerane CHF 112.79 +0.15
Jeni Japonez (100) JPY 92.29 +0.11
Dollari Australian AUD 78.20 +0.05
Dollari Kanadez CAD 83.49 +0.02
Korona Suedeze SEK 12.20 -0.02
Korona Norvegjeze NOK 12.14 -0.09
Korona Daneze DKK 16.53 -0.01
SDR SDR 145.93 +0.35
Ari(OZ 1) XAU 190051.02 -478.45
Argjend(OZ 1) XAG 2796.03 +14.22
Juani Kinez (onshore) CNY 15.82 +0.03
Juani Kinez (offshore) CNH 15.83 +0.04
Lira Turke TRY 11.83 +0.05

/r.e/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.