BRUKSEL – BE paralajmëron përgjigje të vendosur nëse BM nuk pranon protokollin e IV

LONDËR, 9 qershor /ATSH-DPA/ – Brukseli i ka lëshuar një paralajmërim të fortë kryeministrit britanik, Boris Johnson duke i thënë se është i gatshëm të veprojë me vendosmëri për të siguruar që Britania e Madhe të respektojë angazhimet e saj në protokollin e Irlandës së Veriut për marrëveshjen e saj për Brexit.

”Daily Telegraph” raportoi se Britania e Madhe po shqyrton në mënyrë të njëanshme zgjatjen e një periudhe faljeje për të lejuar dyqanet në Irlandën e Veriut të vazhdojnë të shesin produkte ushqimore nga Britania e Madhe për shkak të skadimit të tyre në fund të qershorit.

Por, në një artikull për gazetën, zëvendëspresidenti i Komisionit Europian, Maros Sefcovic tha se “nuk do të ishe e turpshme për të ndërmarrë veprime ligjore për të siguruar që BM të respektojë angazhimet e saj ndërkombëtare”.

Britania tashmë ka zemëruar Brukselin duke zgjatur në mënyrë të njëanshme periudhat e faljes për protokollin e mallrave dhe paketave të supermarketeve.

“Për fat të keq, ne shohim shumë boshllëqe themelore në zbatimin nga ana e BM edhe pse protokolli hyri në fuqi mbi 17 muaj më parë”, theksoi ai.

“Nëse kjo nuk ndodh dhe nëse Britania e Madhe ndërmerr veprime të mëtejshme të njëanshme në javët e ardhshme, BE do të reagojë shpejt dhe me vendosmëri për të siguruar që BM të jetë në përputhje me detyrimet e saj sipas ligjit ndërkombëtar”, shtoi Sefcovic./  /os/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.