Gjermania i jep fund 3G-së: I përket së kaluarës

BERLIN, 7 qershor /ATSH-DPA/- Gjermania i jep fund telefonisë mobile 3G, e njohur gjithashtu si UMTS.

”Telefonica O2” ka njoftuar se në korrik do të fillojë fikjen e rrjetit të saj 3G në rajonet e para, që do të përfundojë në shkallë vendi deri në dhjetor.

Frekuencat e 16 000 transmetuesve 3G aktualisht të disponueshëm do të përdoren për standardin më të mirë 4G.

Mangësitë në mbulimin e telefonit celular nuk kanë gjasa sepse shumica e telefonave celularë janë tashmë të lidhur me 4G.

”Teknologjia 3G po ecte shumë pak përpara, kështu që ne do ta zëvendësojmë atë”, theksoi kreu i telefonisë së Gjermanisë, Markus Haas.

Aktualisht, vetëm 1-2% e vëllimit të të dhënave celulare të transmetuara në Telefonica është përmes 3G./ /os/

 

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.